Εφές: Με επιθετική τετράδα… “φωτιά” κέρδισε την Μιλάνο! (video)

2021-09-02T20:53:02+00:00 2021-09-02T21:49:21+00:00.

02/Sep/21 20:53

Σε ένα φιλικό παιχνίδι με “άρωμα” Final Four Ευρωλίγκας η Αναντολού Εφές κέρδισε την Αρμάνι Μιλάνο με 95-83 χάρη στην εξαιρετική της επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο.

Μπορεί η νέα αγωνιστική περίοδος της Ευρωλίγκα να καθυστερεί περίπου ένα μήνα ακόμα να ξεκινήσει, όμως οι ομάδες της διοργάνωσης έχουν ξεκινήσει προετοιμασία και δίνουν φιλικά ματς.

Σε ένα από αυτά η κάτοχος της Ευρωλίγκα Εφές αντιμετώπισε την τρίτη του περυσινού Final Four Αρμάνι Μιλάνο και την κέρδισε με 95-83 χάρη στο επιμέρους σκορ 30-9 που έκανε στη τρίτη περίοδο από το οποίο και αποκόμισε προβάδισμα 15 πόντων (76-61).

Κορυφαίοι των νικητών του Εργκίν Αταμάν στο σημερινό (2/9) φιλικό ήταν ο Μίτσιτς με 23 πόντους, ο νεαρός ψηλός Φιλίπ Πετρούσεφ με 20 πόντους, ο Σίμον με 19 πόντους και ο Μπομπουά με 17 πόντους, ενώ για τους Ιταλούς του Έτορε Μεσίνα ξεχώρισαν ο Σέρχι με 14 πόντους και ο πρώην γκαρντ του Προμηθέα Πάτρας Τζέριαν Γκραντ με 11 πόντους.

Όσον αφορά τον Ντίνο Μήτογλου σκόραρε 7 πόντους με 3/6 δίποντα και 0/1 τρίποντα στο διάστημα που βρέθηκε στο παρκέ, ενώ αμυντικά αντιμετώπισε προβλήματα από τους ψηλούς των Τούρκων.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-46, 61-76, 83-95

Μετά το φιλικό οι παίκτες της Μιλάνο έστησαν ένα μικρό πάρτι στα αποδυτήρια προς τιμήν του Κάιλ Χάινς που έγινε 35 ετών: