Ολυμπιακός: “Διέλυσε” το Λαύριο και επέστρεψε εμφατικά στο ΣΕΦ! (videos)

2021-09-04T21:20:37+00:00 2021-09-04T22:03:56+00:00.

04/Sep/21 21:20

olympiacos_lavrio

Ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα του “bwin Tournament Against COVID-19” με τον Ολυμπιακό να κερδίζει εύκολα το Λαύριο στο ΣΕΦ με 99-64 και να προκρίνεται στον τελικό της φιλικής διοργάνωσης παρουσιάζοντας κατά διαστήματα καλό πρόσωπο στο παρκέ.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο πρώτο της ματς έστω και φιλικό με κόσμο στο ΣΕΦ μετά από 533 ημέρες, παρουσίασε κατά διαστήματα καλό πρόσωπο στο παρκέ και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά εύκολα με 99-64, όπου και θα αντιμετωπίσει την Μονακό (5/9, 20:30) η οποία νωρίτερα κέρδισε το Περιστέρι με 90-78.

Ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα του φιλικού ήταν καλύτερος και επέβαλλε το ρυθμό του είτε με το δίδυμο στα γκαρντ των ΟυόκαπΝτόρσεϊ είτε με την ταυτόχρονη παρουσία των Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ στις θέσεις των φόργουορντ. Το Λαύριο από τη πλευρά του προσπάθησε κυρίως στο μισό του πρώτου ημιχρόνου με την πίεση του Νικολαΐδη στα αντίπαλα γκαρντ και τους πόντους του Λιούις στην επίθεση, όμως δεν κατόρθωσε να γίνει ανταγωνιστικό ως προς τη νίκη.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό απέναντι στο Λαύριο ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ με σπουδαία άμυνα σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ (16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα), ο Λαρεντζάκης με 14 πόντους και 2 ασίστ και ο Σλούκας με 10 πόντους και 7 ασίστ

Ισορροπία σε άμυνα και επίθεση και πολλοί πρωταγωνιστές στο πρώτο μέρος

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 13-4 στο 4′ παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας πόντους στην επίθεση από τον Βεζένκοφ (7). Το Λαύριο αντέδρασε με 7 πόντους του Λιούις και μείωσε σε 16-12 (στο 6′), όμως η διαφορά ανέβηκε πάλι στους 9 (21-12 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 27-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του φιλικού οι “ερυθρόλευκοι” με τον Λαρεντζάκη να επωμίζεται το ρόλο να κατεβάζει τη μπάλα και να “σπάει” τη πίεση του Λαύριο βρήκε προσωπικούς πόντους και διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (34-20 στο 14′).

Για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με +16 (30-23 στο 17′) με τον Ζαν-Σαρλ να φτάνει τους 10 πόντους, ενώ το δίδυμο Σλούκα – Ουόκαπ (5 και 9 πόντους αντίστοιχα) έφερε τη διαφορά στους 19 (46-27 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 50-27.

Ίδια εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο με “σούπερ” Βεζένκοφ – Βελτιώθηκε το Λαύριο από το 23′ και μετά

Στο δεύτερο ημίχρονο του φιλικού στο ΣΕΦ Λαρεντζάκης (11 πόντους) και Βεζένκοφ (14 πόντους) συνέχισαν να “πληγώνουν” την άμυνα του Λαυρίου “εκτοξεύοντας” την διαφορά στους 29 πόντους (60-31 στο 23′). Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη καλυτέρεψαν την εικόνα τους και μείωσαν σε 67-42 (στο 26′) με τον Αμινού να έχει 8 πόντους και σε 67-46 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 73-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο Σλούκας και ΜακΚίσικ στην επίθεση σε συνδυασμό με το ότι το Λαύριο έκανε τρία λεπτά να σκοράρει έφεραν τη διαφορά ξανά στους 27 (78-51 στο 33′). Ο Ζαν-Σαρλ έκανε τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση (16 πόντους) και ο Σλούκας στη δημιουργία και το σκορ στο 37ο λεπτό έγινε 91-60, ενώ στο φινάλε ο Ολυμπιακός πήρε την φιλική νίκη με 99-64!

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 50-27, 73-51, 99-64.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 12, Ντόρσεϊ 2, Λούντζης 7, Λαρεντζάκης 14, Μόουσα, Φαλ 5, Σλούκας 10, Μάρτιν 8, Βεζένκοφ 20, Ζαν-Σαρλ16 , Χρηστίδης 2, ΜακΚίσικ 3

Λαύριο (Σερέλης): Λιούις 10, Κάρτερ 2, Μπλερ 8, Νικολαΐδης, Σμιθ 4, Μουράτος 8, Αμινού 11, Πιλάβιος 3, Κακλαμανάκης 6, Γκόινς 7, Γερομίχαλος, Βουλγαρόπουλος 5