Σάρωσε την Λοκομοτίβ η Εφές – “Εξαφανίστηκε ”στο τέλος η Ζαλγκίρις

2021-09-10T19:44:25+00:00 2021-09-10T19:46:05+00:00.

10/Sep/21 19:44

Κανένα πρόβλημα για την Εφές κόντρα στην Λοκομοτίβ. Νέα ήττα για την Ζαλγκίρις με κάκιστη τέταρτη περίοδο.

Στο πλαίσιο του ”Gloria Cup”, η Εφές δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Λοκομοτίβ Κουμπάν, όπως ”μαρτυρά” και το τελικό 97-67.

Οι Τούρκοι έφτασαν εύκολα στο 2/2 στο εν λόγω τουρνουά (90-84 την Τόφας στις 9/9), με την ρωσική ομάδα να μην μπορεί να εμφανιστεί ανταγωνιστική, ούτε για ένα δεκάλεπτο, με την διαφορά να ξεφεύγει γρήγορα.

Ο Πετρούσεφ ήταν όλα τα λεφτά για την πρωταθλήτρια Ευρώπης με 23 πόντους-6 ριμπάουντ, 11 πρόσθεσε ο Μοερμάν και από 10 οι Ντάνστον-Μπομπουά, με τον Μότλεϊ να έχει 24 για τους ηττημένους.

Η Εφές αντιμετωπίζει την Κυριακή (12/9) την Ζαλγκίρις (0-2), ενώ η Τόφας (1-1) θα παίξει με την Λοκομοτίβ (1-1).

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 54-28, 79-49, 97-67

Νέα ήττα για την Ζαλγκίρις

Συνεχίζει να προβληματίζει η Ζαλγκίρις στα φιλικά.

Η πρωταθλήτρια Λιθουανίας γνώρισε την ήττα στο πρώτο χρονικά ματς του τουρνουά στην Τουρκία από την Τόφας με 71-57, σε μία ακόμα κακή εμφάνιση, μετά την ήττα από την ”Λόκο” με 69-76 την Τετάρτη (8/9).

Οι ”πράσινοι” του Κάουνας είχαν τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα (48-53), πριν έρθει η καταστροφική τέταρτη περίοδος με επιμέρους 23-4, για να δώσει τη νίκη στους τυπικά γηπεδούχους.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σέπερντ με 18 πόντους, με τον Κουκ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους-10 ριμπάουντ. Από τη Ζαλγκίρις των 18 λαθών και του 36,5% σε ευστοχία, ξεχώρισε ο Λεκαβίτσιους με 10, όντας ο μόνος ”διψήφιος”.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 30-39, 48-53, 71-57