Παναθηναϊκός: Κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και συνετρίβη από τον Ερυθρό Αστέρα!

2021-09-11T17:01:26+00:00 2021-09-12T18:22:31+00:00.

11/Sep/21 17:01

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εύκολα από τον Ερυθρό Αστέρα στο φιλικό προετοιμασίας στο Μόναχο με 83-55, παρότι στο πρώτο ημίχρονο παρουσίασε καλό πρόσωπο στο αμυντικό κομμάτι.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Οι πράσινοι που έδειξαν καλά δείγματα στο τελευταίο τους φιλικό με την Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ στο ΟΑΚΑ, δεν έδωσαν συνέχεια στην αγωνιστική τους βελτίωση και γνώρισαν μία “βαριά” ήττα στο τουρνουά του Μονάχου από τον Ερυθρό Αστέρα με 83-55 χάρη στο κακό τους δεύτερο ημίχρονο, όπου δέχθηκαν συνολικό επιμέρους σκορ 51-20!

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που δεν είχε στη διάθεση της τους Νέντοβιτς (δεν αγωνίστηκε) και Μέικον (έμεινε Αθήνα), μπορεί στο πρώτο μέρος να έπαιξε καλή άμυνα και με τους πόντους του Κασελάκη να προηγήθηκε, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν εμφάνισε καθόλου καλό πρόσωπο και εκτός από την αμυντική ισορροπία σκόραρε μόλις 8 πόντους σε 14 λεπτά και είδε την διαφορά να ξεφεύγει πάνω από τους 20 πόντους.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Κάλινιτς με 13 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Ιβάνοβιτς με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ για την ελληνική ομάδα προσπάθησαν ο Κασελάκης με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Πέρι με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

Άμυνα, Κασελάκης και προβάδισμα στο ημίχρονο

Με πολύ καλή αμυντική λειτουργία ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στο φιλικό του Μονάχου απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και προηγήθηκε στο φινάλε της πρώτης περιόδου με 19-14, αφού “ανάγκασε” τους Σέρβους να έχουν 0/9 τρίποντα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του παρκέ και κυρίως επιθετικά, αφού ο Ουάιτ με 7 πόντους “πλήγωνε” την πρώην ομάδα του, αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη με τον Λεωνίδα Κασελάκη πρώτο σκόρερ (11 πόντοι με 2/3 τρίποντα) πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 35-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο “εξαφανίστηκε” ο Παναθηναϊκός…

Στο δεύτερο ημίχρονο το φιλικού στο Μόναχο ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά με αποτέλεσμα να κάνει αλλεπάλληλα λάθη σε επίθεση και άμυνα και να δεχθεί επιμέρους σκορ 10-2 σε 4′ λεπτά και να βρεθεί πίσω στο σκορ με 42-37. Η διαφορά για τον Ερυθρό Αστέρα πήγε και στους 13 (54-41 στο 27′) με επιμέρους σκορ 22-6 (!) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με το “τριφύλλι” να βρίσκεται πίσω με 21 πόντους (64-43) και να δείχνει προβληματική εικόνα.

Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας: Σοβαρός τραυματισμός για Άαρον Ουάιτ! (photo-video)

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στο 33ο λεπτό και τους 26 πόντους (69-43) με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να μην έχει συνοχή και στις δύο πλευρές του παρκέ και στους Σέρβους να είναι το απόλυτο αφεντικό. Στο 36ο λεπτό το σκορ έγινε 76-47 και στο φινάλε ο Παναθηναϊκός γνώρισε την φιλική ήττα με το “βαρύ” 83-55.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 35-32, 43-64, 55-83.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 8, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 5, Καββαδάς 8, Παπαπέτρου 5, Κασελάκης 13, Ουάιτ, Φλόιντ 4, Αβδαλας, Έβανς 2, Μαντζούκας 4, Σαντ-Ρος 2

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 7, Ουόλτερς 7, Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 6, Κάλινιτς 13 πόντους, Χόλινς 8, Ιβάνοβιτς 12, Ουάιτ 9, Κούζμιτς 6, Ζίρμπες 2.

Δείτε ΕΔΩ ολόκληρο το φιλικό ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ερυθρό Αστέρα

Κασελάκης: “Είχαμε δύο διαφορετικά πρόσωπα στο παιχνίδι”

Αναλυτικά τι είπε μετά το ματς:

“Ήταν μία σκληρή ήττα. Είχαμε δύο διαφορετικά πρόσωπα στο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καλές αποστάσεις και μπορεί στην άμυνα να είχαμε κάποια άσχημα διαστήματα, αλλά ήμασταν σταθεροί. Στο δεύτερο ανέβασαν ένταση, δεν κυκλοφορήσαμε την μπάλα και δεν παίξαμε το παιχνίδι μας”.