“Clutch” Ιωάννης, ηγετικός Πέρι, νικητής Παναθηναϊκός! (photos & video)

2021-09-12T17:23:14+00:00 2021-09-12T18:55:06+00:00.

12/Sep/21 17:23

Ο Παναθηναϊκός, μετά από ένα απίθανο ματς που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, πήρε τη νίκη κόντρα στην Βίρτους με το εντυπωσιακό 112-111.

Το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με την Βίρτους ήταν ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για καρδιακούς!

Οι “πράσινοι” είχαν τον έλεγχο στην αρχή, ΄φτάνοντας ακόμα και στο +13, όμως η Βίρτους πήγε να κλέψει τη νίκη στο τέλος, χάρη σε αντεπίθεση διαρκείας. Παπαπέτρου και Κασελάκης έστειλαν αρχικά με δύο τρίποντα το παιχνίδι στην παράταση, ο “Πάπι” ήταν εκεί με ένα σουτ εκτός ισορροπίας για να στείλει το παιχνίδι σε ακόμα μια παράταση, ενώ στο τέλος δήλωσε ξανά “παρών”, δίνοντας τη νίκη στον Παναθηναϊκό με ένα απίθανο σουτ στην εκπνοή.

Συνολικά, ο Ιωάννης Παπαπέτρου σταμάτησε στους 41(!) πόντους με 8/13 από την περιφέρεια, ενώ 25 πρόσθεσε ο Πέρι, 16 ο Κασελάκης και 15 ο Σαντ-Ρος.

Για την Βίρτους οι 21 πόντοι του Αμπάς, οι 20 του Μπελινέλι και οι 19 του Χέρβι δεν ήταν αρκετοί.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, παίρνοντας τα ηνία από το ξεκίνημα και φτάνοντας στο υπέρ του 15-9 (5’). Η Βίρτους προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και εν τέλει τα κατάφερε, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 23-23.

Μάλιστα, οι Ιταλοί βρήκαν λύσεις και πέρασαν και μπροστά με 25-28 στο 13’, όμως η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν ένα σερί 8-0 για το 33-28 (15’). Στο 17’ η Βίρτους έμεινε… ακέφαλη, καθώς ο Σέρτζιο Σκαριόλο αποβλήθηκε, όμως αυτό δεν απότρεψε τους Ιταλούς από το να μείνουν μέσα στο ματς, με το ημίχρονο να κλείνει στο εύθραυστο 43-42.

Ο Παπαπέτρου, ο οποίος από το πρώτο κιόλας ημίχρονο είχε δείξει πως βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση, πήρε και πάλι το… όπλο του και οδήγησε επιθετικά τον Παναθηναϊκό, ο οποίος εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (64-51, 25’). Η κατάσταση έμεινε σταθερή μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, όμως ένα τρίποντου Μπελινέλι από το κέντρο έκανε το σκορ 71-61 (30’).

Αυτό το τρίποντο στην εκπνοή έδωσε… φτερά στους Ιταλούς, με την ομάδα από την Μπολόνια να ροκανίζει την διαφορά και να φτάνει στον πόντο (80-79, 36’), ενώ στην συνέχεια, ένα τρίποντο του Χέρβι έβαλα τη Βίρτους μπροστά με 80-82 (37’). Ο Αμερικανός συνέχισε να δίνει ανάσες στην ομάδα του, όμως μετά από ένα καλάθι και φάουλ του αποσύρθηκε στον πάγκο, έχοντας πρώτα εξασφαλίσει το +3 για την ομάδα του (84-87, 1:30 για το τέλος). Ο Ουίμς με τρίποντο έκανε το 84-90 (39′) για την Βίρτους, όμως ο Παπαπέτρου και ο Κασελάκης δήλωσαν παρών, κάνοντας το 90-90, στα 11” για το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση ο Φλόιντ έκοψε εντυπωσιακά τον Ουίμς και το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ, με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (96-96, 43’). Ούντο και Σαντ-Ρος σκόραραν για τις ομάδες τους και έτσι στο 44’ το σκορ παρέμεινε στο «Χ» (98-98). Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια δεν βρήκε σκορ και ο Χέρβι ήταν ξανά εκεί, κάνοντας το 98-100 στα 12’’ για το τέλος. Η απάντηση ήρθε δια χειρός Παπαπέτρου, ο οποίος με ένα τρομερό σουτ έκανε το 100-100, στέλνοντας το ματς σε δεύτερη παράταση.

Ο Παπαπέτρου ξεκίνησε ξανά με σκορ την δεύτερη παράταση και ο Πέρι πρόσθεσε άλλους 5 αναπάντητους πόντους, με το σκορ να γίνεται 107-100 στο 47′. Ο Αμερικανός συνέχισε τον… χαβά του για το 109-103, όμως ο Αμπάς με τρίποντο μείωσε στους τρεις (109-106, 48′). Ο Μπελινέλι μείωσε στον πόντο, την ώρα που ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν επιθετικά. Ο Σαντ-Ρος έδωσε ανάσα με μια βολή (110-108, 10΄΄), όμως ο Μπελινέλι ήταν ξανά εκεί και με ένα μεγάλο τρίποντο, έκανε το 110-111 στα 5’’ για το τέλος. Η χαριστική βολή στη Βίρτους ήρθε δια χειρός Παπαπέτρου, με τον αρχηγό να ευστοχεί σε ένα ΑΠΙΘΑΝΟ σουτ εκτός ισορροπίας και να δίνει τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 112-111.

Δεκάλεπτα: 23-23, 43-42, 71-61, 90-90 (κ.α.), 100-100 (Α’ παρ.), 112-111 (Β’ παρ.)
Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 25 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαγιάννης (6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς, Παπαπέτρου 41 (6/10 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κασελάκης 16 (1), Γουάιτ 2, Φλόιντ 9 (9 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2, Σαντ-Ρος 15 (1).
Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Μπελινέλι 20 (4), Πατζόλα 14 (3), Αλιμπέγκοβιτς 6 (1), Χέρβι 19 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιούντο 8 (7 ριμπάουντ), Ρούζιερ 2, Τζαϊτέ 8 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ), Γουίμς 13 (1), Αμπάς 21 (5).