Παναθηναϊκός: To ‘φερε τούμπα με τρομερή άμυνα, Πέρι, Παπαπέτρου και την… αύρα του Παύλου!

2021-09-18T21:10:11+00:00 2021-09-18T21:30:26+00:00.

18/Sep/21 21:10

papapetrou_partizan

Μετά από ένα σπουδαίο ματς, που κρίθηκε στη παράταση, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 89-85 την Παρτιζάν, με μεγάλο ήρωα στο τέλος τον Παπαπέτρου!

Φοβερό ματς και… Παναθηναϊκός!

Η ομάδα του Πρίφτη νίκησε με 89-85 την Παρτιζάν στο ΟΑΚΑ, στη πρώτη ημέρα του 3ου ”Παύλου Γιαννακόπουλος”, μετά από ένα φοβερό ματς, που κρίθηκε στην παράταση.

Οι Σέρβοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος, κάνοντας ακόμα και το +19 (21-40), αλλά οι γηπεδούχοι έπαιξαν φοβερή άμυνα, έδειξαν πάθος μπροστά στον κόσμο τους και έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Παπαπέτρου έβαλε το μεγάλο σουτ νίκης στο -38”, με τον αρχηγό της ομάδας να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, όπως και ο Πέρι, αλλά και οι Έβανς-Φλόιντ, με πολλές βοήθειες στη ρακέτα.

Πριν το τζάμπολ, παρουσιάστηκε η νέα φανέλα και η νέα.. μασκότ του Παναθηναϊκού, ενώ ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς γνώρισε την αποθέωση. Όπως ήταν φυσικό, κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Ο νικητής θα αναμετρηθεί με την Εφές στον τελικό του τουρνουά την Κυριακή (19/9, 20:00), η οποία νωρίτερα νίκησε εύκολα την Ουλμ με 88-69, με τον ηττημένο να παίζει νωρίτερα (19/9, 17:00) για την τρίτη θέση.

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά με τον Παπαπέτρου, παίρνοντας το προβάδισμα, πριν έρθει η αντίδραση της Παρτιζάν. Η αστοχία των πρασίνων έφερε το 12-20, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο -6 (14-20) για τον Παναθηναϊκό.

Οι Σέρβοι είχαν πολύ καλή κυκλοφορία, οι γηπεδούχοι τον… Έβανς, παρόλα αυτά η διαφορά πήγε στους 19 (21-40), με τη Παρτιζάν να έχει τον πλήρη έλεγχο του ματς. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, αλλά η άμυνα δεν βοήθησε, με αποτέλεσμα να έρθει το ημίχρονο στο 31-48.

Άλλο ημίχρονο, άλλο ματς, αλλά παράταση

Η ομάδα του Πρίφτη εμφανίστηκε ανώτερη (40-50), αλλά οι Πάντερ-ΛεΝτέι έδωσαν λύσεις στην Παρτιζάν. Πέρι, Μέικον και Παπαπέτρου κατάφεραν να κάνουν το 55-61, με τους πράσινους να έχουν επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι (57-63), με τον Ζαντάρ να υπογράφει το 59-68.

Το παιχνίδι έγινε και επίσημα… ντέρμπι, με τους Πέρι-Μέικον-Παπαπέτρου να κάνουν το 76-73′. Ο Παναθηναϊκός ήταν το ”αφεντικό” και είχε τον απόλυτο έλεγχο (78-73). Ο Παπαπέτρου έκανε το 80-77 στο 39′, Ζάγκορατς ισοφάρισε σε 80-80 στο -38”, ο Σαντ-Ρος έκανε λάθος, η Παρτιζάν δεν βρήκε στόχο, όπως και ο Πέρι στο… μηδέν για τη παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες (83-83 στο 43′). Ο Έβανς ήταν εκεί (86-83), ο Πάντερ μείωσε (86-85 στο 44′), με τον Φλόιντ να έχει 0/2 βολές, αλλά να κερδίζει εκ νέου τη κατοχή. Ο Παπαπέτρου έκανε το 89-85 στο -38”, ο Πάντερ κόπηκε και έτσι ο Παναθηναϊκός νίκησε με 89-85.

Πού κρίθηκε: Στο τρίποντο του Παπαπέτρου για το 89-85 στο -38” της παράτασης.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπαπέτρου ήταν εξαιρετικός και κομβικός για τους νικητές με 20 πόντους, όπως και ο Πέρι με 15, αλλά και ο Έβανς με 15. 11 πρόσθεσε ο Φλόιντ και 9 ο Μέικον. Για την Παρτιζάν, προσπάθησε με 17 ο ΛεΝτέι και με 15 ο Μαντάρ.

Tα δεκάλεπτα: 14-20, 31-48, 59-68, 80-80, 89-85

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 9, Πέρι 15, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Καββαδάς, Παπαπέτρου 20, Κασελάκης, Γουάιτ 5, Φλόιντ 11, Νέντοβιτς, Έβανς 15, Σαντ-Ρος 8

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Κούρουκς 8, Πάντερ 8, ΛεΝτέι 17, Ζάγκορατς 10, Αβράμοβιτς 5, Κοπρίβιτσα, Ντάνγκουμπιτς 2, Στεπάνοβιτς, Μίλετιτς 2, Μουρ 8, Τριφούνοβιτς 10, Μαντάρ 15