Μακάμπι: ΜΕΓΑΣ Ουίλμπεκιν “καθάρισε” την Μπάγερν στην πρεμιέρα! (videos)

2021-09-30T22:11:44+00:00 2021-09-30T22:46:26+00:00.

30/Sep/21 22:11

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησε με το… δεξί την φετινή Ευρωλίγκα κερδίζοντας το “θρίλερ” της πρεμιέρας κόντρα στην Μπάγερν με 69-68 χάρη στον Σκότι Ουίλμπεκιν.

Η ομάδα του Έλληνα προπονητή προηγήθηκε ακόμα και με +15 στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Βαυαροί επέστρεψαν στο δεύτερο 20λεπτο και στην τέταρτη περίοδο πέρασαν μπροστά με 10 πόντους, όμως ο Σκότι Ουίλμπεκιν στο φινάλε είχε διαφορετική γνώμη κάνοντας την διαφορά με σπουδαίες φάσεις.

Μάλιστα η Μακάμπι Τελ Αβίβ με αυτή την νίκη “έσπασε” το αρνητικό σερί τριών ηττών που έτρεχε απέναντι στην ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι και δείχνει πως διαθέτει την δυναμική για μία καλή σεζόν.

Ουίλμπεκιν show αλλά… ζωντανή η Μπάγερν

Ισορροπιμένο ήταν το ματς στο ξεκίνημα του με την Μακάμπι να έχει ένα μικρό προβάδισμα (13-10 στο 5’) χάρη στους Ουίλμπεκιν – Έβανς (5 και 5 πόντους). Οι γηπεδούχοι με 3/5 τρίποντα πέρασαν μπροστά και με +7 (23-16 στο 8’) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 25-18.

Στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και με σερί 8-0 “εκτόξευσε” την διαφορά στους 15 (33-18 στο 12’) και έγινε το φαβορί από νωρίς. Η Μπάγερν μείωσε σε 38-31 με επιμέρους σκορ 13-5 (στο 18’) παρότι ο Ουίλμπεκιν είχε 13 πόντους με 4/4 σουτ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-32.

Το γύρισε η Μπάγερν και… ντέρμπι!

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι στα πρώτα πέντε λεπτά ήταν ασταμάτητη κάνοντας επιμέρους σκορ 16-2 και ανατρέποντας πλήρως (48-42 στο 25′) το -15 (33-18) του 12ου λεπτού. Οι Βαυαροί διατηρούσαν ένα σημαντικό προβάδισμα (55-50 στο 28′) χάρη στην επίθεση τους και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Μακάμπι πίσω με 58-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι Γερμανοί είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους μέσα από την άμυνα (14 πόντους σε 15′ λεπτά η Μακάμπι) και προηγήθηκαν ακόμα και με 9 πόντους (63-54 στο 34ο λεπτό) και ήταν κοντά σε ένα τεράστιο διπλό. Ο Ουίλμπεκιν με 4/6 τρίποντα και 24 πόντους οδήγησε σε επιμέρους σκορ 11-2 την Μακάμπι και το σκορ έγινε ισόπαλο στο 65-65 (στο 37′).

Το ματς στα τελευταία λεπτά ήταν ντέρμπι με τον ηγέτη της Μακάμπι να βάζει νέο καλάθι (27 πόντους) και να βάζει μπροστά την ομάδα του πλέον με 67-65 στο 38′. 1′ λεπτό πριν το τέλος ο Ουόλντεν έβαλε μπροστά την Μπάγερν με 68-67, όμως ο Ουίλμπεκιν και πάλι στα 24′ με 2/2 βολές έδωσε το πάνω χέρι στους γηπεδούχους με 69-68. Τελικά ο Χίλιαρντ ήταν μοιραίος για τους Βαυαρούς οι οποίοι ηττήθηκαν!

Που κρίθηκε: Στο 34ο λεπτό η Μπάγερν προηγήθηκε με 63-54 όμως το επιμέρους σκορ της Μακάμπι 15-5 δια χειρός Ουίλμπεκιν της στέρησε την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Ουίλμπεκιν που είχε 28 πόντους με 8/13 σουτ και 8/8 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 29 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 40-32, 54-58,  69-68.