Ρεάλ – Εφές 82-69: Πρωταθλήτρια; Last year! (videos)

2021-09-30T22:35:25+00:00 2021-09-30T23:26:13+00:00.

30/Sep/21 22:35

Η Ρεάλ ήταν σαρωτική στην πρεμιέρα, νικώντας στη Μαδρίτη την Εφές με 82-69.

Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν 2021/22, δεν ήταν ντέρμπι!

Η Ρεάλ έκανε ό,τι ήθελε την Εφές στη Μαδρίτη και πήρε τη νίκη με 82-69, για να θυμίσει σε όλους πως στην Ευρωλίγκα, τίποτα δεν είναι δεδομένο.

Οι Ισπανοί δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους πρωταθλητές, την ώρα που η ομάδα του Αταμάν δεν πήρε ποτέ το προβάδισμα, για να… μαζέψει την διαφορά στο τέλος, όταν όλα είχαν κριθεί.

Για την δεύτερη αγωνιστική, η Ρεάλ φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό (8/10, 21:00), ενώ η Εφές υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (8/10, 20:30).

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η Ρεάλ ήταν σαρωτική με 12-0 στην εκκίνηση του ματς, την ώρα που η Εφές χρειάστηκε 3:30′ για να σκοράρει για πρώτη φορά. Οι γηπεδούχοι όμως δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι, για να πάνε στο 32-15 στο 10′.

Ερτέλ και Ταβάρες έδειξαν τον δρόμο για το +21 (41-20) της ”Βασίλισσας”, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έμειναν απλοί θεατές. Ο Λάρκιν έκανε την προσπάθειά του και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο 50-35.

Το σκηνικό ανάλογο και στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα του Λάσο να έχει τον απόλυτο έλεγχο και ουσιαστικά να μην διατρέχει τον παραμικρό κίνδυνο για το ματς, όπως ”μαρτυρά” και το 68-48 στο 30′.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να έχουν… συμβιβαστεί με την έκβαση του αγώνα. Η Εφές έκανε την ύστατη προσπάθεια, με τα νεύρα ανάμεσα σε Μίτσιτς και Πουαριέ να μην λείπουν. Τελικό σκορ το 82-69.

Πού κρίθηκε: Η Ρεάλ είχε τον απόλυτο έλεγχο και ουσιαστικά δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο του ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιαμπουσέλε ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους-3 ριμπάουντ-4 ασίστ, όπως και ο Ερτέλ με 15-4-2. Ο Ταβάρες πρόσθεσε 13 πόντους-12 ριμπάουντ. Για την Εφές, ο Λάρκιν δεν ήταν αρκετός με 21-4-6, ούτε ο Πετρούσεφ με 17.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 50-35, 68-48, 82-69

Ρεάλ (Λάσο): Ουίλιαμς-Γκος 9, Φερνάντεθ, Κοζέρ 2, Ερτέλ 15, Αμπάλντε 5, Χάνγκα 8, Αλοσέν, Πουαριέ 4, Ταβάρες 13, Γιουλ 7, Γιαμπουσέλε 15, Τέιλορ 4

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 21, Μπομπουά 3, Σίνγκλετον 3, Μπαλμπάι, Μοερμάν 4, Τουντσέρ, Πλάις, Μίτσιτς 9, Άντερσον, Πετρούσεφ 17, Ντάνστον 4, Σίμον 8