Ζενίτ: Με Φράνκαμπ και Μπάρον πέρασε από το Καζάν! (videos)

2021-10-01T20:08:27+00:00 2021-10-01T23:31:47+00:00.

01/Oct/21 20:08

Η Ζενίτ απώλεσε διαφορά 12 πόντων, όμως στο τέλος άντεξε την αντεπίθεση της Ούνιξ, παίρνοντας τη νίκη με 70-69 εκτός έδρας.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, η Ζενίτ πέρασε από την έδρα της Ούνιξ με 70-69 και ξεκίνησε με τπ δεξί στην φετινή Ευρωλίγκα.

Η Ζενίτ έκανε σπουδαία δουλειά στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στο +12, όμως ο Κάνααν δήλωσε παρών και έβαλε ξανά στο ματς την Ούνιξ. Παρόλα αυτά, στο τέλος η ομάδα του Περάσοβιτς δεν κατάφερε να σταματήσει το χρόνο, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης νικήτρια με 70-69.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Το ματς:

Ο Μάριο Χεζόνια ξεκίνησε μαγικά για την Ούνιξ, έχοντας και τους 10 πρώτους πόντους της ομάδας του, όμως η Ζενίτ είχε απαντήσεις (10-9, 4’). Η εικόνα της αναμέτρησης παρέμεινε η ίδια και στην συνέχεια, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 22-18, όμως στην συνέχεια η ταχύτητα έπεσε απελπιστικά.

Η Ζενίτ πάτησε γκάζι και έκανε το 24-24 (13’), ενώ στην συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, με το ημίχρονο να κλείνει στο φτωχό 33-33.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι χέρι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-51, όμως η Ζενίτ στο τέταρτο έκανε ένα μικρό… πάρτι! Ο Μπάρον πήρε μπρος και με δικά του τρίποντα η διαφορά ανέβηκε, φτάνοντας στο +12 στο 36’ (54-66), ενώ στην συνέχεια, παρότι ο Κάνααν πήρε μπρος και μείωσε, ενώ ένα εντυπωσιακό καλάθι του Χεζόνια έκανε το σκορ 67-70 στα 20” για το τέλος. Ο Κάνααν έκανε το 69-70 (10”), όμως στην συνέχεια η Ούνιξ δεν κατάφερε να σταματήσει τον χρόνο, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει την ομάδα του Πασκουάλ νικήτρια με 69-70.

Δεκάλεπτα: 22-18, 33-33, 49-51, 69-70.

Πού κρίθηκε:

Η Ούνιξ έκανε την ανατροπή στο τέλος και έφτασε στον πόντο, όμως δεν μπόρεσε να σταματήσει το χρόνο στα 10’’ για το τέλος, με την Ζενίτ να παίρνει έτσι τη νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Ο Κόνερ Φράνκαμπ κράτησε τη Ζενίτ στο πρώτο ημίχρονο με τον άλλοτε παίκτη του Ρεθύμνου να τελειώνει το ματς με 18 πόντους, ενώ 17 πορθεσε ο Μπίλι Μπάρον.

Από πλευράς Ούνιξ ο Κάνααν είχε 18 και ο Χεζόνια 14.

Ούνιξ Καζάν (Περάσοβιτς): Σπίσου 5, Μπράουν 10 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάνααν 18 (4/8 τρίποντα), Μπράουν 7 (2/8 σουτ, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Ζάιτσεφ 2, Χεζόνια 14 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κλιμένκο 3, Ουζίνσκι, Τζέκιρι 6, Βοροντσέβιτς 3.
Ζενίτ (Πασκουάλ): Λόιντ 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καράσεφ 2, Κουλάγκιν 4, Μπαρόν 17 (4/8 τρίποντα), Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 2 (7 ριμπάουντ), Πόιθρες 6 (5 ριμπάουντ), Πονίτκα 1, Φράνκαμπ 18 (3/8 τρίποντα), Μίκι 2, Γκουντάιτις 8.