Αστέρι ο… Ερυθρός Αστέρας εξόντωσε τη Μακάμπι μέσα στο Τελ Αβίβ (Video)

2021-10-07T22:03:05+00:00 2021-10-07T22:28:34+00:00.

07/Oct/21 22:03

Ο Ερυθρός Αστέρας συνέτριψε με 75-63 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ μέσα στο Ισραήλ, κυριαρχώντας από το πρώτο ως και το τελευταίο λεπτό, “πνίγοντας” την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με την άμυνα του…

Παρότι έπαιξε χωρίς τους Όστιν Χόλινς, Ζίρμπες και φυσικά τον Άαρον Ουάιτ που θα χάσει μεγάλο κομμάτι της σεζόν, ο Ερυθρός Αστέρας έκανε ένα υποδειγματικό παιχνίδι και στις δύο πλευρές του γηπέδου, χωρίς να απειληθεί ούτε σε ένα κομμάτι του αγώνα. Μπορεί να μη σκόραρε πολύ, αλλά πήγε το ματς σε λίγες επιθέσεις, σε έναν αργό ρυθμό που τον σύμφερε, “χτύπησε” τη Μακάμπι μέσα στη ρακέτα που ήταν “τρύπια” και υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε πάρα πολλά λάθη και άστοχα σουτ.

Είναι χαρακτηριστικό πως πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, η Μακάμπι με το ζόρι είχε φτάσει τους 40 πόντους και βρισκόταν στο -21 και εκεί κάπου μείωσε τη διαφορά χωρίς να απειλήσει βεβαίως!

Ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε την πρώτη του νίκη (είχε χτυπήσει στα ίσια και τη Φενέρ στην Πόλη), ενώ η Μακάμπι έχασε αυτή τη φορά το δεύτερο σερί ματς στο Τελ Αβίβ, μετά την πολύ δύσκολη νίκη της επί της Μπάγερν στην πρεμιέρα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Μαθήματα μπάσκετ παρέδωσε ο Ερυθρός Αστέρας στο πρώτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκε δύο φορές με δέκα πόντους (10-0, 20-10), όσοι κι έκλεισε την περίοδο, έχοντας τέσσερις ασίστ και έξι κλεψίματα (τα τρία ο Κάλινιτς) χωρίς καν να ρισκάρει από μακριά (0/1). “Έπνιξε” με την άμυνα του τη Μακάμπι που υποχρεώθηκε σε οκτώ (!) λάθη κι είχε 1/8 δίποντα!
Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το σκορ έγινε 23-10 κι αν δεν ήταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν με τα τρίποντα του (3/3), τότε τα πράγματα θα ήταν ακόμα χειρότερα για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Με 1/9 δίποντα η κατάσταση ξέφυγε επικίνδυνα, αφού ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε το στόχο κι από τα 6.75 μέτρα με 2/2 τρίποντα του Μάρκο Σιμόνοβιτς (28-13).

Σαν από μηχανής θεός, όμως, εμφανίστηκε ο Άντζελο Κολαϊάρο και μετά το επιβεβλημένο τάιμ άουτ που πήρε ο “Σφαιρό”, πέτυχε εννιά σερί πόντους (ένα τρίποντο, δύο γκολ φάουλ) σε δύο λεπτά, μαζεύοντας τη διαφορά στο 22-28!

Η αναλαμπή όμως ήταν… αναλαμπή για τη Μακάμπι. Οι Σέρβοι βρήκαν την αυτοκυριαρχία τους μετά το ξέσπασμα του Καλοϊάρο και με το ίδιο σοβαρό, ομαδικό μπάσκετ που έφερνε εύκολα καλάθια από κοντά, εκτόξευσαν και πάλι ψηλά τη διαφορά (23-35), για να κλείσει το ημίχρονο στους οκτώ πόντους υπέρ τους (35-27).

Η Μακάμπι μείωσε για πρώτη φορά στους πέντε (32-37) αλλά ο Μίτροβιτς (9π., 9ρ.) έβαλε ξανά τον Αστέρα σε θέση ισχύος και στο 12+, κάνοντας την ομάδα του να μοιάζει με Λερναία Ύδρα. Η Μακάμπι μετρίασε τα λάθη του, αλλά η αστοχία της ήταν παροιμιώδης. Ο Ουίλμπεκιν περιορίστηκε με δυναμικά “χεντς άουτ”, οι υπόλοιποι – Νάναλι, Ρέινολντς, Ντέρικ Ουίλιαμς- βρίσκονταν εκτός… Γιαντ Ελιάου και μοιραία ο συγκεντρωμένος Ερ. Αστέρας κατάφερε να ξεφύγει με 17 πόντους (54-37) με δύο σερί τρίποντα του Νέιτ Ουόλτερς!

Οι 19 πόντοι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ήταν οι περισσότεροι υπέρ των φιλοξενούμενων, που πλέον έδειχναν να “καθαρίζουν” το παιχνίδι. Και δικαίως, αφού από την αρχή έδειξαν την κυριαρχία τους και δεν επέτρεψαν στη Μακάμπι να πάρει ανάσα, ειδικά χάρη στην εξαιρετικά διαβασμένη άμυνα τους. Με ένα ακόμα τρίποντο του Ουόλτερς (17π.), οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά στα ύψη (46-64 στο 35′) και την πήγαν στους 21 με ένα ακόμα μακρινό σουτ του Κάλινιτς. Το μόνο που απέμενε ήταν να δούμε το τελικό σκορ και παρότι η Μακάμπι μείωσε, βρήκε τον Ερυθρό Αστέρα θριαμβευτή και τη Μακάμπι προβληματισμένη από την κακή εμφάνιση ειδικά στην επίθεση…

ΜΑΚΑΜΠΙ (ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ): Ουίλμπεκιν 18 (6/10τριπ.,4ασ.), Έβανς, Κολαϊάρο 9, Ντέρικ Ουίλιαμς 6, Ρέινολντς 2, Σόρκιν 2, ΝτιΜπαρτολομέο 2, Μπλέιζερ 3, Νάναλι 5, Λεσόρτ 16, Ζιβ.
ΕΡΥΘΡΟ ΑΣΤΕΡΑΣ (ΡΑΝΤΟΝΙΤΣ): Λαζάρεβιτς 6 (4κλ.), Ουόλτερς 17 (3/4 τριπ.), Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 12 (11ριμπ.), Κάλινιτς 19 (5ρ., 5ασ.), Ντόμπριτς 8, Σιμόνοβιτς 6, Κούζμιτς 1.

ΠΑΙΚΤΗΣ-ΚΛΕΙΔΙ

Ο Νίκολα Κάλινιτς με τον Νέιτ Ουόλτερς ήταν αυτοί που έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα της Μακάμπι, με ένα πλήρες παιχνίδι και συμβολή επίσης στο αμυντικό κομμάτι. Ο Σέρβος πάντως κερδίζει τον τίτλο του MVP για την ολοκληρωτική του εμφάνιση.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Σε ένα παιχνίδι που η διαφορά ήταν συνήθως πάνω από τους δέκα πόντους, το ματς κρίθηκε σε δύο στιγμές που η Μακάμπι μείωσε στους έξι και στους πέντε αλλά ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε ψύχραιμα, συγκεντρωμένα και με απόλυτο μπάσκετ μπρος-πίσω, αύξησε το σκορ υπέρ του.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 17-15, 10-19, 26-21