Ζενίτ: Πέρασε ΚΑΙ από το Κάουνας με καθοριστικό Λόιντ! (videos)

2021-10-07T20:50:11+00:00 2021-10-07T22:44:10+00:00.

07/Oct/21 20:50

Με 2/2 διπλά ξεκίνησε τη φετινή Ευρωλίγκα η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης του Τσάβι Πασκουάλ αφού μετά την Ούνικς κέρδισαν και την Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 70-64.

Με εντυπωσιακό τρόπο παρά την απουσία του Ναπίερ έχει ξεκινήσει τη χρονιά στην Ευρωλίγκα η Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ αφού πανηγύρισε νέο διπλό αυτή τη φορά με 70-64 στο Κάουνας κόντρα στην Ζαλγκίρις χάρη στην εξαιρετική της άμυνα και στους 19 πόντους του εξαιρετικού Τζόρνταν Λόιντ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Πλέον πριν την πρώτη διαβολοβδομάδα της σεζόν, οι Ρώσοι έχουν ρεκόρ 2-0 με δύο διπλά δείχνοντας και φέτος τη δυναμική τους στην διοργάνωση, ενώ η Ζαλγκίρις δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση και έχει γνωρίσει ήδη δύο ήττες.

Ρωσικό προβάδισμα από νωρίς

Κλειστό ήταν το παιχνίδι στη πρώτη περίοδο με την Ζενίτ να παίζει λίγο καλύτερα στην επίθεση και να προηγείται με 18-12 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Ζαλγκίρις πίσω στο σκορ με 21-16 έχοντας προβλήματα αμυντικά και τον Λοβέρν σε καλό βράδυ με 6 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς οι παίκτες του Πασκουάλ έχοντας 7/14 δίποντα και μόλις 1 λάθος προηγήθηκαν ακόμα και με +8 (31-23 στο 15′) δείχνοντας πολύ συγκεντρωμένο πρόσωπο. Ο Λόιντ με λέι απ στο 18ο λεπτό έκανε το σκορ 37-25 εδραιώνοντας το προβάδισμα των Ρώσων και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Ζαλγκίρις να μειώνει σε 40-34 με επιμέρους σκορ 9-3.

“Καθάρισαν” οι Ρώσοι με την άμυνα

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Κάουνας η Ζαλγκίρις “ξύπνησε” και με επιμέρους σκορ 11-6 μείωσε στο πόντο (46-45 στο 24′) κάνοντας και πάλι ντέρμπι το ματς και με τον Στρέλνκιες να σκοράρει 8 πόντους (11 συνολικά). Η Ζενίτ κρατιόταν από τα καλάθια του Λόιντ (11 πόντους) στο προβάδισμα με 53-49 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 55-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Ζενίτ μπήκε με στόχο να καθαρίσει την υπόθεση νίκη και με επιμέρους 8-2 σκορ προηγήθηκε ξανά με +10 (63-53) στο 35ο λεπτό. 2′ λεπτά πριν το φινάλε οι Ρώσοι ήταν μπροστά με 65-58 και μία “ανάσα” από το μεγάλο διπλό, αλλά ο Νέμπο μείωσε σε 65-61 στα 49′ και έδωσε ζωή στην Ζαλγκίρις. Τελικά ο Λόιντ στα 27′ με καλάθι τελείωσε το ματς (67-61) και η Ζενίτ πανηγύρισε το διπλό με 70-64.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Ζενίτ που ήταν εξαιρετική αφήνοντας την Ζαλγκίρις στους 64 πόντους με 15 ασίστ και 14 λάθη και με 6/18 τρίποντα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν καθοριστικός μετρώντας 19 πόντους με 7/11 σουτ και μεγάλα καλάθια σε κρίσιμα σημεία, ενώ ακόμα μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 34-40, 51-55, 64-70.