Πρίφτης: “Αυτό δεν ήταν άμυνα, το ρόστερ μας δεν θα αποδώσει αν δεν αισθάνεται καλά”

2021-10-07T22:46:27+00:00 2021-10-07T22:59:46+00:00.

07/Oct/21 22:46

EUROLEAGUE 2021-2022 / ΠΑΟ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)

Ο Δημήτρης Πρίφτης αναφέρθηκε στην προσπάθεια του έκανε ο Παναθηναϊκός, για να φτάσει στη νίκη-ανατροπή κόντρα στην Φενέρ (91-87).

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα, μετά το 91-87 κόντρα στην Φενέρ.

Ο Δημήτρης Πρίφτης, παρόλα αυτά, δεν έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του, όπως τόνισε στις δηλώσεις του, μετά το φινάλε του ματς.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού

”Συγχαρητήρια στην ομάδα για τη πρώτη νίκη. Θέλω να συγχαρώ τους φιλάθλους, μας έδωσαν ώθηση, ήταν παράγοντας για εμάς για τη νίκη. Όσο για το ματς, έχουμε πολλά να δούμε, να είμαστε πιο συνεπείς, να βελτιωθούμε, γιατί τώρα μου φαίνεται ότι έχουμε πολλά να φτιάξουμε Δεν παίξαμε καλά, φαίνεται και από το πώς νικήσαμε. Αλλά αυτή η νίκη μάς κάνει πιο αισιόδοξους για τη συνέχεια.

Στο τέλος, λειτούργησαν σωστά κάποια πράγματα, είχαμε το challenge και μας βοήθησε, είχαν τη μπάλα οι σωστοί παίκτες. Ας είμαστε ρεαλιστές, θα ήθελα να παίζουμε άμυνα, αυτό δεν είναι άμυνα. Πάνω από 20 σε κάθε δεκάλεπτο. Δεν γίνεται. Πρέπει να το κάνουμε, δεν γίνεται να δεχόμαστε τόσους πόντους, να πάμε σε τέτοια σκορ. Πρέπει να διορθώσουμε πολλά. Προσπαθούμε όλοι, το γήπεδο έδωσε ώθηση, όπως και στον Άρη προχθές, χωρίς αν δικαιολογώ την εμφάνισή μας, ήταν αδικαιολόγητη.

Οι 90 πόντοι δεν είναι σκοπός μου, να πάμε εκεί. Θα ήθελα να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί εμ σκληρή άμυνα. Έχουν ταλέντο οι άλλες ομάδες, πρέπει αμυντικά να βελτιωθούμε.

Πρέπει να βελτιώσουμε την αυτοπεποίθησή μας, έχουμε ένα άγχος που ναι μεν είναι δεκτό, αλλά κάποιες φορές είναι υπερβολικό. Πρέπει να το ξεπεράσουμε. Το ρόστερ που έχουμε, αν δεν αισθάνεται καλά, δεν είναι εύκολο να αποδώσει. Ο Νέντοβιτς πήγε στα επίπεδα που μπορεί να αποδώσει, αυτό έδωσε ώθηση, είναι μια συγκομιδή που εξηγεί το υψηλό σκορ. Όταν αυτό γίνει σταθερά, θα είμαστε πιο αισιόδοξοι στην επίθεση. Πρέπει να βελτιώσουμε την άμυνα στο πικ εν ρολ. Το παιχνίδι έχει δύο πλευρές.

Μας δίνει μία ανάσα αυτή η νίκη, το ματς μ τον Άρη μας πήγε πολύ πίσω, ήταν ντροπιαστικό το δεύτερο ημίχρονό, εγώ ντρέπομαι. Θα τα βελτιώσουμε, έχουμε κάποια δομικά προβλήματα, όλες οι ομάδες έχουν, οι περισσότερες έχουν, δεν είναι καμία τέλεια. Μην αμφισβητείτε την δουλειά.

Θα παίξουμε, θα χάσουμε, θα κερδίσουμε. Η ιστορία της ομάδας είναι μεγάλη, δεν το δείχνει με αυτό το ματς, αλλά δείχνει την δυναμική της.

Ο Νέντοβιτς είναι καλός εκτελεστής, πρέπει να έχουμε περισσότερες επιθέσεις, εκεί είναι καλύτερος ο Πέρι. Όσο για τον Μαντζούκα, θα ήθελα να μου επιτραπεί να κάνω κάτι, να μου δοθεί η δυνατότητα να παίρνει λεπτά, το αξίζει και θα το κάνω. Είναι στόχος μου, αλλά ταυτόχρονα πρέπει να στέκεται στο γήπεδο η ομάδα”