Ούνικς – Μονακό 80-88: Το πήρε πέντε λεπτά… αργότερα

2021-10-08T20:04:10+00:00 2021-10-08T23:01:46+00:00.

08/Oct/21 20:04

Η Μονακό είχε τις λύσεις στη παράταση και πήρε τη νίκη στο Καζάν κόντρα στην Ούνικς με 80-88, σε ένα ματς που θα μπορούσε εύκολα να πάρει στη κανονική διάρκεια.

Το 2/2 έκανε η Μονακό στην φετινή Ευρωλίγκα. Οι Γάλλοι χρειάστηκαν την παράταση για να νικήσουν την Ούνικς στο Καζάν με 80-88.

Οι νικητές είχαν τη ευκαιρία στο -2,1” να πάρουν τη νίκη με τον Τζέιμς να έχει 1/2 βολές για το 74-74, ενώ έχασε και το σουτ αμέσως μετά, όμως αυτός και η ομάδα του χαμογέλασε… πέντε λεπτά αργότερα.

Ο Αμερικανός ήταν καθοριστικός με 14 πόντους, εκ των οποίων οι 8 σε τέταρτη περίοδο και παράταση, ενώ για τους Ρώσους -που ακόμα δεν έχουν νικήσει- ο Χεζόνια είχε 17 πόντους, όλους μετά το 20′.

Για την τρίτη αγωνιστική, η Ούνικς υποδέχεται την Μπάγερν Μονάχου (12/10, 19:00), ενώ η Μονακό φιλοξενείται από την Ρεάλ (13/10, 21:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Η Ούνικς ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση με τον Βοροντσέβιτς, όμως η Μονακό είχε σε κέφια τον Άντζουσιτς, μετατρέποντας το 13-11 σε 13-18, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 15-18.

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και έφτασαν στο 18-25, όμως ο Μπράουν βγήκε μπροστά για τους γηπεδούχους και έτσι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο -4 (35-39), με το φοβερό buzzer beater του Ντεμαΐς.

Το σκηνικό ανετράπη πλήρως στην τρίτη περίοδο, με το 48-43 να έχει την υπογραφή του Χεζόνια. Η ρωσική ομάδα κράτησε εύκολα τα ηνία, κλείνοντας το δεκάλεπτο στην μεγαλύτερη διαφορά του ματς υπέρ της  (58-50).

Το ματς έγινε ντέρμπι, με την Μονακό να παίρνει το προβάδισμα (64-66). Ο Χεζόνια έκανε το 74-73, ο Τζέιμς αστόχησε, αλλά η Μονακό είχε 5” για τη νίκη. Ο Τζέιμς πήρε το φάουλ στο -2,1” και με 1/2 βολές και άχαστο σουτ στο ριμπάουντ, πήγαμε στη παράταση.

Οι Γάλλοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και με Τζέιμς-Λι έκαναν το 78-83 στο -1:31′, με τη Μονακό να κάνει το 78-87 και να ”καθαρίζει” το ματς, για το τελικό

Πού κρίθηκε: Στο 0-11 της Μονακό στη παράταση, με το 78-76 να γίνεται 78-87.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέιμς είχε 14 πόντους-7 ριμπάουντ-3 ασίστ, ενώ 16-8 πρόσθεσε ο Χολ, 12 ο Λι και 11 ο Μότουμ. Για την Ούνικς, προσπάθησε με 17 πόντους-5 ριμπάουντ ο Χεζόνια και με 14-7 ο Μπράουν (Τζον), ενώ 13-6 είχε ο Μπράουν (Λορένζο).

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 35-39, 58-50, 74-74, 80-88

Ούνικς: Σπίσου 6, Μπράουν (Τζον) 14, Κάνααν 10, Μπράουν (Λορένζο) 13, Μπράντλεϊ 3, Ζμπάνοφ, Ζάιτσεφ, Χεζόνια 17, Κλιμένκο, Ουζίνσκι 2, Τζεκίρι 5, Βοροντσέβιτς 10

Μονακό: Ντεμαΐς 3, Λι 12, Βέστερμαν 7, Ντιάλο 1, Μότουμ 11, Μπουτσιελέ 4, Μοτιεγιούνας 5, Ουάταρα, Γκρέι, 5 Άντζουσιτς 10, Χολ 16, Τζέιμς 14