Ο Βεζένκοφ σκόραρε και πάλι, αλλά… “Η άμυνα έκανε την διαφορά” (video)

2021-10-08T22:14:47+00:00 2021-10-09T02:47:58+00:00.

08/Oct/21 22:14

vezenkov

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν και πάλι ασταμάτητος για τον Ολυμπιακό, αυτή την φορά κόντρα στην Ρεάλ.

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 στην φετινή Ευρωλίγκα, κερδίζοντας την Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ με 74-68.

Οι ”ερυθρόλευκοι” έκαναν την διαφορά στη τέταρτη περίοδο, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να κάνει εξαιρετικό ματς (12 πόντοι-3 ριμπάουντ-3 ασίστ), αλλά άλλος ήταν ο MVP.

Ο Σάσα Βεζένκοφ συνεχίζει να ξεχωρίζει σε κάθε ματς της ομάδας του. Αυτή τη φορά, μέτρησε 16 πόντους (5/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές), 10 ριμπάουντ σε 31:28′.

Μάλιστα, σκόραρε το καθοριστικότερο καλάθι του αγώνα, αυτό στο -29” για το 73-68, την ώρα που οι Ισπανοί είχαν μειώσει επικίνδυνα.

Παρόλο που ο 26χρονος ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, θέλησε να σταθεί στην άμυνα της ομάδας του, η οποία δέχθηκε μόλις 32 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

«Δεχθήκαμε μόλις 32 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που είναι απίστευτο στην Ευρωλίγκα στις μέρες μας. Κάναμε τρομερή δουλειά και πήραμε το παιχνίδι. Με 1/7 στα τρίποντα δεν μπορώ να μιλήσω, αλλά προσπαθώ να δώσω τα πάντα για την ομάδα μου, σε καλές και κακές στιγμές, αλλά το σημαντικό είναι ότι κέρδισε η ομάδα»

Ευρωλίγκα: Μόνο το ΟΑΚΑ και το ΣΕΦ δεν “έπεσαν” (αποτελέσματα – βαθμολογία)

Ο πολυσχιδής Τάιλερ Ντόρσεϊ τονίζει: “Δεν θα κάνουμε πίσω απέναντι σε κανέναν” (video)

Μπαρτζώκας: “Δείξαμε τις δυνατότητές μας”