Κυριαρχική Αρμάνι δεν άφησε περιθώριο στη Μακάμπι (videos)

2021-10-12T22:38:28+00:00 2021-10-12T23:55:12+00:00.

12/Oct/21 22:38

Η Αρμάνι είχε εύκολη δουλειά απέναντι στην Μακάμπι, επικρατώντας άνετα με το επιβλητικό 83-72, σε ένα ματς που ξεχώρισε ο Ντίνος Μήτογλου.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Το 3/3 έκανε η Αρμάνι στην φετινή Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Μιλάνο να επικρατεί εύκολα της Μακάμπι με 83-72 στην έδρα της και να μένει αήττητη για ακόμα ένα ματς.

Από την αρχή μέχρι το τέλος, η Αρμάνι είχε το προβάδισμα, φτάνοντας εύκολα στη νίκη, με την Μακάμπι να μειώνει στο τέλος, αλλά να μην καταφέρνει κάτι περισσότερο.

Το ματς:

Από την αρχή η Αρμάνι είχε τον έλεγχο, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο επιβλητικό 26-12, ενώ ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο, με την ομάδα του Μεσίνα να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το υπέρ της 52-30.

Η Μακάμπι βελτίωσε την εικόνα της στη συνέχεια και μείωσε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 63-49. Μάλιστα στη συνέχεια έριξε τη διαφορά και κάτω από τους 10, όμως δεν κατάφερε να κάνει κάτι περισσότερο, με την Αρμάνι να παίρνει στο τέλος τη νίκη με 83-72.

Δεκάλεπτα: 26-15, 52-30, 63-49, 83-72.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν ο κορυφαίος, έχοντας 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 17 είχε ο Χολ και 10 ο Ντιλέινι.

Για την Μακάμπι, 19 είχε ο Ουίλιαμς και 16 ο Νάναλι.

Πού κρίθηκε:

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κομβικό, με την Αρμάνι να παίρνει προβάδισμα 22 πόντων και να την υπερασπίζεται στη συνέχεια, φτάνοντας έτσι σε μια δίκαιη νίκη.

Αρμάνι (Μεσίνα): Μέλι 8 (3/7 δίποντα, 2/2 βολές), Γκραντ 2, Ροντρίγκεθ 9 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ταρζούσκι 2, Ρίτσι 1, Χολ 17 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/5 βολές), Ντιλέινι 10 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτογλου 16 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σιλντς 9 (1), Χάινς 6, Ντατόμε 3 (1)

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 8 (0/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Έβανς 5 (1), Καλέιρο, Ουίλιαμς 19 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές, 1/1 βολή), Τέιλορ, Ρέινολντς 13 (6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σόρκιν 1, Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 16 (4/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λεσόρ 10 (5/6 δίποντα), Ζιβ