Ζενίτ: Απέφυγε την “αυτοκτονία” και άφησε χωρίς νίκη την Μπάγερν! (videos)

2021-10-14T21:04:45+00:00 2021-10-14T21:56:26+00:00.

14/Oct/21 21:04

Σε ένα “τρελό” και σκληρό ματς στην Αγία Πετρούπολη η Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ έχασε προβάδισμα 17 πόντων, αλλά κατάφερε να “λυγίσει” την Μπάγερν με 79-71 η οποία παραμένει χωρίς νίκη στην Ευρωλίγκα.

Μπορεί οι Ρώσοι από το +17 να βρέθηκαν στο -7 από την Μπάγερν στην Αγία Πετρούπολη, αλλά παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο κέρδισαν με 79-71 και απέδειξαν ότι παρά τα προβλήματα διαθέτουν χαρακτήρα και δυναμική για νέα πρόκριση στα playoffs.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά

Πλέον η Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ έχει ρεκόρ 3-1 και φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, ενώ οι Βαυαροί με 0/4 είναι ουραγοί και παρουσιάζουν πλήρως αντίστροφη εικόνα στα αποτελέσματα τους σε σύγκριση με την περυσινή σεζόν στο ξεκίνημα της διοργάνωσης.

Κυριάρχησε στο πρώτο μέρος η Ζενίτ

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι η Ζενίτ στα πρώτα 5′ λεπτά και προηγήθηκε με 13-0 έχοντας 3/4 τρίποντα και τον Μίκι ήδη στους 8 πόντους. Η Μπάγερν αν και βρήκε τους πρώτους της πόντους δεν μπορούσε να μειώσει με το σκορ να είναι 27-10 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 31-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βαυαροί κατάφεραν για πρώτη φορά να ελέγξουν τον ρυθμό και μείωσαν σε 38-27 (στο 16′), όμως οι Ρώσοι διατηρούσαν το διψήφιο προβάδισμα τους με 41-29 (στο 18′) και τον Μίκι να έχει φτάσει στους 18 πόντους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-35.

Ανατροπή στην ανατροπή και ντέρμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Αγία Πετρούπολης ξεκίνησε με την Μπάγερν να κάνει επιμέρους σκορ 13-4 με τον Ουόλντεν να έχει 17 πόντους και 6 ασίστ και να ανατρέπει το σκορ σε 48-47 (στο 25′)! Ο Χίλιαρντ αύξησε τη διαφορά στους 4 (53-49 στο 27′) για τους Βαυρούς φτάνοντας τους 14 πόντους και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Ζενίτ να “κυνηγάει” πλέον μία διαφορά 6 πόντων (60-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζενίτ κέρδισε ένα αντιαθλητικό φάουλ και με μικρό σερί 4-0 μείωσε σε 60-58 (στο 32′) κάνοντας και πάλι ντέρμπι το ματς. Με πέντε πόντους του Ζούμπκοφ η ομάδα του Πασκουάλ ανέτρεψε και το -7 ούσα μπροστά με πλέον με 64-62 (στο 35′). Ο Βάιλερ-Μπαμπ ήταν άστοχος για την Μπάγερν με 0/3 σουτ μετά το 30′ και η Ζενίτ 3′ λεπτά πριν το τέλος “άγγιξε” τη νίκη με προβάδισμα 5 πόντων (68-63).

Ο Πόιθρες με καλάθι και φάουλ στο 1:16 ουσιαστικά “καθάρισε” την νίκη για την ομάδα του με το σκορ στο 75-68 και στο τέλος η Ζενίτ πανηγύρισε την νίκη με 79-71.

Που κρίθηκε: Στη τέταρτη περίοδο όπου η Ζενίτ σε 9 λεπτά δέχθηκε μόλις 8 πόντους και έκανε το 60-54 του 30′ της Μπάγερν 75-68 στο 39′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πόιθρες ήταν πολύ καλός με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Λόιντ με 9 πόντους, 11 ασίστ και 0 λάθη και ο Φράνκαμπ με 12 πόντους και κρίσιμα καλάθια στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 31-16, 43-35, 54-60, 79-71.