Ολυμπιακός: Ξόρκισε τον “δαίμονα” της Ζαλγκίρις με μπασκετάρα στο δεύτερο! (videos)

2021-10-15T21:41:28+00:00 2021-10-15T23:18:07+00:00.

15/Oct/21 21:41

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε στο -14 στο πρώτο μέρος από τον “κακό του δαίμονα” την Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ θυμήθηκε το καλό του πρόσωπο και με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο πανηγύρισε την σημαντική νίκη με 83-68.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα καρδιοχτύπησε για περίπου ένα ημίχρονο στο ΣΕΦ απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας, όμως “ξύπνησε” στο δεύτερο εικοσάλεπτο και παίζοντας εξαιρεική άμυνα η οποία δέχθηκε 19 πόντους σε 15′ λεπτά έκανε το 3/3 στο Φάληρο με 83-68.

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν πολλά από… πολλούς, αφού ειδικά οι Σλούκας, Λαρεντζάκης, Παπανικολάου και Βεζένκοφ έκαναν την διαφορά, ενώ σούταραν και με εξαιρετικά ποσοστά από τα 6.75 (14/28) για πρώτη φορά φέτος.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 3-1 και φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, ενώ ο Ζαλγκίρις παραμένει χωρίς νίκη μετρώντας 0/4,

Αγνώριστος ο Ολυμπιακός, τον κράτησαν ΣλούκαςΛαρεντζάκης

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στις δύο πλευρές του παρκέ με την Ζαλγκίρις να προηγείται με 12-6 (στο 7′) χάρη σε 5 πόντους του Μουντιέ και έχοντας 2/9 σουτ. Ο Μιλάκνις με 3/4 τρίποντα και ο Καλνιέτις με 3/3 βολές έβαλαν και με +13 (21-8 στο 8′) μπροστά τους Λιθουανούς με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει μία κακή εικόνα στο κομμάτι της συγκέντρωσης. Η πρώτη περίοδος έληξε με 23-12 και τους Πειραιώτες να καλούνται σε ανατροπή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε και στο -14 (31-17 στο 13′) με τον Μουντιέ να κάνει τη διαφορά (11 πόντους) και μην παρουσιάζοντας βελτίωση ούτε πνευματικά ούτε και αγωνιστικά. Ο Λαρεντζάκης με 3/3 σουτ και ο Σλούκας επίσης με 3/4 δικά του βοήθησαν την ομάδα τους να μειώσει σε 34-28 (στο 16′) με επιμέρους σκορ 11-3 και να δείξει για πρώτη φορά καλό πρόσωπο στο ματς.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-36 για την Ζαλγκίρις και με την πεντάδα Σλούκα, Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη και Λιβιό να γυρνάει το ματς για τον Ολυμπιακό κυρίως με την αμυντική της προσήλωση στις αλλαγές των σκριν, αλλά και τα μεγάλα σουτ (6/15 τρίποντα).

Το ανέτρεψε και το… “καθάρισε” το τρίτο δεκάλεπτο!

Το δεύτερο ημίχρονο στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει 3/3 τρίποντα με Ουόκαπ και δύο σερί από Βεζένκοφ και να ανατρέπει πλήρως το σκορ από το -14 σε 45-43 (στο 24′). Ο Βεζένκοφ συνέχισε να σκοράρει, οι Ντόρσεϊ – Παπανικολάου ανέβασαν τα κόκκινα τρίποντα σε … και το προβάδισμα των Πειραιωτών αυξήθηκε στο +8 (55-47 στο 27′). Ο Βεζένκοφ φτάνοντας τους 11 πόντους έκανε το 60-49 (στο 29′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” και πάλι παρουσίαζαν μία έλλειψη συγκέντρωσης, όμως παγιώνοντας μία διψήφια διαφορά με τον Φαλ πρωταγωνιστή προηγήθηκαν με +15 (67-52 στο 33′) και ήταν φαβορί για την νίκη. Η διαφορά πήγε και στο +20 (78-58 στο 36′) με τον Σλούκα να φτάνει τους 17 πόντους και στο φινάλε ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την νίκη με 83-68.

Που κρίθηκε:  Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 27-10 προηγήθηκε με +14 (63-49) και “καθάρισε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σλούκας ήταν καθοριστικός με 17 πόντους και 7/10 σουτ, ενώ ακόμα είχε 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 36-39, 63-49, 83-68.