Λάρυ Ψυχάρα! Ο Γιαννούλης βγήκε μπροστά και σάλπισε την αντεπίθεση του Ολυμπιακού!

2021-10-15T22:17:25+00:00 2021-10-15T22:17:25+00:00.

15/Oct/21 22:17

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν εκεί για να κρατήσει τον Ολυμπιακό κοντά στο πρώτο ημίχρονο, θέτοντας τις βάσεις για την μεγάλη νίκη των Πειραιωτών επί της Ζάλγκιρις.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Παρότι το τελικό 83-68 δείχνει ένα εύκολο βράδυ για τον Ολυμπιακό, στο πρώτο ημίχρονο μόνο ως τέτοιο δεν μπορεί να λογιστεί. Μάλιστα, εάν δεν ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης στο παρκέ, τότε η διαφορά της ανάπαυλας θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη!

Την ώρα που η Ζάλγκιρις βρέθηκε μπροστά με 14-29 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας επιστράτευσε τον… δολοφόνο (σύμφωνα με τον Ρικ Πιτίνο), Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που αποτέλεσε και τον μπροστάρη της αντεπίθεσης του Ολυμπιακού.

Ο Έλληνας γκαρντ είχε 8 πόντους στην δεύτερη περίοδο, μαζί με πολλές κερδισμένες μάχες στην άμυνα, ανεβάζοντας συνολικά όλη την ομάδα και συμβάλλοντας καθοριστικά στην επιστροφή των Πειραιωτών στην αναμέτρηση. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν και πάλι εκεί, δίνοντας λύσεις και κάπως έτσι, με τους Σλούκα και Βεζένκοφ να παίρνουν επίσης μπρος, ήρθε η εύκολη επικράτηση για τον Ολυμπιακό.

Συνολικά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης σκόραρε 13 πόντους 3/4 τρίποντα, μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ, ενώ έκανε και πολύ… βρώμικη δουλειά, την οποία στατιστική δεν μπορεί να δείξει.