Επιβλητική Αρμάνι Μιλάνο απέναντι στην παραπαίουσα πρωταθλήτρια Εφές!

2021-10-15T22:31:07+00:00 2021-10-15T22:49:58+00:00.

15/Oct/21 22:31

Η Αρμάνι, κάνοντας σπουδαία δουλειά στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησε της Εφές με και έστειλε… μήνυμα στους πρωταθλητές Ευρώπης!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Η Αρμάνι, κάνοντας ένα εξαιρετικό ματς, πήρε μια σπουδαία νίκη (75-71) απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές, η οποία συνεχίζει την κατρακύλα, μένοντας για ακόμα ένα ματς χωρίς θετικό αποτέλεσμα στην Ευρωλίγκα.

Μπορεί το τελικό +4 να μην προδικάζει μια εύκολη επικράτηση, όμως μόνο στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Αταμάν έδειξε την ποιότητά της, μειώνοντας το σκορ. Παρόλα αυτά, δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή, με την Αρμάνι να παίρνει τη νίκη και να ανεβαίνει στο 4-0.

Ντιλέινι με 16 πόντους και Χολ με 14 ήταν οι κορυφαίοι, ενώ για την Εφές ο Μίτσιτς είχε 17, αλλά με άσχημα ποσοστά.

Το ματς:

Η Εφές μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε τα ηνία, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 16-21, όμως η συνέχεια είχε χρώμα… ιταλικό. Η Αρμάνι, με τον Ντιλέινι μπροστάρη, ανέβασε την απόδοσή της και ροκάνισε την διαφορά, παίρνοντας τα ηνία με 42-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Αρμάνι είχε τον απόλυτο έλεγχο και ανέβαζε διαρκώς το προβάδισμά της, φτάνοντας στο +14 στο 30′. Η Εφές στο τέταρτο έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει, όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω από το να μειώσει τη διαφορά, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει την Αρμάνι νικήτρια με 75-71.

Δεκάλεπτα: 16-21, 42-36, 63-49, 75-71

Πού κρίθηκε:

Η Αρμάνι έδειξε χαρακτήρα στο τέλος, βρίσκοντας τον τρόπο να αντέξει στην αντεπίθεση της Εφές, γεγονός που έκρινε και τον τελικό νικητή.