Μπάγερν: “Έσπασε” το ρόδι στο Κάουνας με ΝτεΣον Τόμας και ανατροπή από το -16! (video)

2021-10-21T21:06:56+00:00 2021-10-21T22:31:51+00:00.

21/Oct/21 21:06

Επιτέλους νίκη για την Μπάγερν Μονάχου στη φετινή Ευρωλίγκα καθώς αν και έχανε με 16 πόντους στο Κάουνας από την Ζαλγκίρις κατάφερε να φύγει με το διπλό με 75-73 έχοντας για πρωταγωνιστές τους Τόμας και Λούτσιτς στην επιστροφή του στην δράση της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς παρά τις απουσίες έδειξε πως μπορούσε να πάρει τη πρώτη της νίκη, όμως υπολόγιζε χωρίς την ψυχή της Μπάγερν η οποία επέστρεψε μέσα στο Κάουνας από το -16 και άφησε την Ζαλγκίρις στος μηδέν νίκες με 75-73.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπάγερν Μονάχου μετράει 1 νίκη και 4 ήττες και “κυνηγάει” τις ομάδες που ήδη βρίσκονται στην οκτάδα, ενώ η Ζαλγκίρις αποτελεί τη μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στην Ευρωλίγκα με ρεκόρ 0-5.

Εξαιρετική και δίκαια στο +12 η Ζαλγκίρις

Δεν έπαιζαν καλά επιθετικά οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα και η Ζαλγκίρις είχε ένα μικρό προβάδισμα με 11-8 (στο 7′) παρά την εκατέρωθεν αστοχία. Ο Γκιφάι με τρίποντο έκανε το σκορ στο 18-11 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με την Μπάγερν πίσω με 24-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν καλύτερα και ανέβασαν το προβάδισμα τους στο +14 (33-19 στο 15′) με τον Λεκαβίτσιους να έχει 9 πόντους με 3/4 σουτ. Η Μπάγερν δεν μπορούσε να μειώσει (39-23 στο 19′) καθώς ήταν πολύ άστοχη (1/8 τρίποντα, 8/20 δίποντα) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούς να προηγούνται με 39-27.

Το γύρισε και το κάνε “θρίλερ” η Μπάγερν

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Κάουνας ξεκίνησε με την Μπάγερν να βλέπει τον Τόμας να φτάνει τους 11 πόντους και με επιμέρους σκορ 11-5 να μειώνει σε 44-38 (στο 25′). Τα μόλις τρία λάθη των Γερμανών τους βοήθησαν να μειώσουν ακόμα περισσότερο σε 46-43 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 55-52 και την Ζαλγκίρις να αντέχει.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο Χίλιαρντ και Λούτσιτς οδηγούσαν την Μπάγερν στη μεγάλη ανατροπή και την έβαλαν μπροστά στο σκορ με 64-62 (στο 35) από το -16. 3′ λεπτά πριν το τέλος το ντέρμπι καλά κρατούσε με τον Λούτσιτς με 3/3 βολές να κρατάει το γερμανικό προβάδισμα με 70-68. Στα 24′ ο Τόμας με 2/2 σουτ έβαλε μπροστά με 74-71 τη Μπάγερν, όμως η Ζαλγκίρις είχε μία τελευταία ευκαιρία από τις χαμένες βολές του Χάντερ στα 11′. Τελικά η Μπάγερν πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 75-73.

Που κρίθηκε: Στην επιστροφή της Μπάγερν από το -16, αλλά και στα δύο σερί καλάθια του ΝτεΣόν Τόμας στο τελευταίο λεπτό που της έδωσαν αέρα 3 πόντων (74-71) στα 24′ δευτερόλεπτα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τόμας ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Λούτσιτς με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση της Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 39-27, 55-52, 73-75