Αρμάνι: “Έκλεψε” στο φινάλε τη νίκη από τη Βιλερμπάν (Video)

2021-10-21T22:31:31+00:00 2021-10-21T22:49:03+00:00.

21/Oct/21 22:31

Η Αρμάνι Μιλάνο κράτησε δια πυρός και σιδήρου το αήττητο ρεκόρ της μετά πέντε αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα, “κλέβοντας” τη νίκη από την εκπληκτική Βιλερμπάν με 73-72, χάρη σε ένα τρίποντο του άποντου για 39:33′, Ντέβον Χολ!

Η Βιλερμπάν αστόχησε εις διπλούν στην τελευταία της κατοχή και έτσι πήγε στα σκουπίδια η εκπληκτική της εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο αλλά και στο διάστημα που η Αρμάνι γύρισε το ματς, αντέχοντας σχεδόν ως το φινάλε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Με τον εκπληκτικό Οκόμπο (25π.) να ηγείται, η Βιλερμπάν έδειχνε πως θα πάρει τη νίκη παρότι έχασε το +14 του ημιχρόνου. Ένα χαμένο ριμπάουντ, ένα τρίποντο του Χολ που δεν είχε “ματώσει” το διχτάκι ως τότε κι δύο άστοχα σουτ στο τέλος, στοίχισαν στην πρωταθλήτρια Γαλλία που έμεινε στο 3-2, αλλά μόνο έκπληξη δεν θα μας προκαλούσε το 4-1.

Λίγα πράγματα έκανε ο Ντίνος Μήτογλου, κάπως καλύτερος ο συμπαίκτης του στην Εθνική μας ομάδα, Κώστας Αντετοκούνμπο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε πολύ δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε δύο φορές με επτά πόντους διαφορά (15-8, 17-10), με τον Κρις Τζόουνς να μετράει έξι. Η άμυνα των πρωταθλητών Γαλλίας δεν έδωσε εύκολους πόντους στους γηπεδούχους της Αρμάνι, που με το ζόρι έφτασε στους 14 με 0/3 τρίποντα στο τέλος του δεκαλέπτου που βρήκε μπροστά τη Βιλερμπάν με 17-14.

Χάουαρντ και Τζέιμς Γκιστ πρόσθεσαν δύο εύστοχα τρίποντα για τη Βιλερμπάν, ο Τζόουνς έβαλε άλλο ένα και με 5/10 έφτασε τη διαφορά στο 28-19 για πρώτη φορά στο παιχνίδι (στο 15′), κρατώντας το μομέντουμ που είχε από το τζάμπολ. Ο Μεσίνα πήρε τάιμ άουτ βλέποντας τη διαφορά να… ξεφεύγει επικίνδυνα, όχι τόσο για το εύρος της εκείνη τη στιγμή, όσο για το γεγονός ότι η Βιλερμπάν είχε πλήρως επιβληθεί στο παρκέ.
Η άμυνα της Αρμάνι ανοίχτηκε σε ολόκληρο το γήπεδο, αλλά… έμπαζε από παντού. Με τρίποντο του Οσετκόφσκι μάλιστα (6/12) οι Γάλλοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +13, 38-25, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Το 20λεπτο ολοκληρώθηκε με τη Βιλερμπάν να κυριαρχεί απόλυτα και να προηγείται με 40-26 χάρη σε ένα απίθανο κάρφωμα του Κώστα Αντετοκούνμπο (3π.) κι ένα μπάζερ μπίτερ του Οκόμπο, ενώ η Αρμάνι είχε 1/9 τρίποντα και 8/20 δίποντα.

B’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το λογικό θα ήταν η Αρμάνι να “ξυπνήσει” κάποια στιγμή και φαίνεται πως οι… εσπρέσο πήγαν σύννεφο στα αποδυτήρια. Μέσα σε ένα πεντάλεπτο κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (44-40), προκαλώντας πανικό στη γαλλική ομάδα που έχασε πλήρως την αυτοκυριαρχία τους. Εκεί που η επίθεση της Βιλερμπάν λειτουργούσε ρολόι με 40 πόντους, ξαφνικά έπεσε στο 1/10 της παραγωγικότητας σε 9′ λεπτά στην τρίτη περίοδο και με την Αρμάνι να “βομβαρδίζει”, αίφνης το ματς πήγε στα ίσια (46-46) και 51-51 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Από την αρχή, λοιπόν, μπήκαν οι ομάδες στην τελευταία περίοδο, αλλά η Βιλερμπάν δεν πτοήθηκε μετά το πρώτο προβάδισμα της Αρμάνι με 54-51. Με 22 πόντους του φοβερού και πάλι Οκόμπο και 11/24 τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με φόρα και έκαναν 67-62, αλλά ο Ρίτσι (3/3τριπ.) με τον Σιλντς κράτησαν την Αρμάνι. Με τρίποντο μάλιστα του τελευταίου (1/6, 14π.), η Αρμάνι ισοφάρισε σε 69-69 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος.

Ο Οκόμπο έβαλε ξανά μπροστά τη Βιλερμπάν, αλλά το φινάλε ανήκε στην αήττητη Αρμάνι. Ο Ντέβον Χολ με ένα τρίποντο κατάφερε κι έκανε το 73-72 περίπου 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ευστοχώντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι (0/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο) και παρά το καλών προϋποθέσεων σουτ του Λάιτι για τρεις και το φόλοου του Καουντί στην εκπνοή, η Αρμάνι κράτησε τη νίκη που μάλλον αδικεί τους φιλοξενούμενους συνολικά…

ΑΡΜΑΝΙ (ΜΕΣΙΝΑ): Μέλι 14 (2), Ροντρίγκεθ 4, Ταρτσέφσκι, Ρίτσι 10 (3), Χολ 3 (1/2τριπ., 0/4διπ.), Ντιλέινι 12 (2), Μήτογλου 2 (3ριμπ.), Τρόι Ντάνιελς, Σιλντς 15 (5ριμπ., 5ασ.), Χάινς 7 (8ρ.), Ντατόμε 6.
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (ΤΙ ΤΖΕΙ ΠΑΡΚΕΡ): Οκόμπο 25 (8/12διπ., 3/4τριπ.), Τζόουνς 12 (2), Καουντί 6 (2), Λακόμπ 2, Ντιό 3, Γκιστ 5 (1), Γιουσούφα Φαλ 4, Οσετκόφσκμι 6 (2), Λάιτι 2, Χάουαρντ 3 (1), Κώστας Αντετοκούνμπο 4 (2/4βολ., 1/2διπ., 5ριμπ.).

ΠΑΙΚΤΗΣ ΚΛΕΙΔΙ

Πάνω στον Σαβόν Σιλντς χτίστηκε η νίκη της Αρμάνι, καθώς ήταν αυτός που με προσωπικά καλάθια στην τελευταία περίοδο κρατούσε την ομάδα του ζωντανή μέχρι να έρθει το μεγάλου σουτ του Χολ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Σε ένα σουτ παίχθηκαν όλα. Ο Χολ του μηδενός πόντου ευστόχησε, ο Λάιτι του ενός δίποντου αστόχησε κι η Αρμάνι έκανε το 5/5.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 12-23, 25-11, 22-21