Ρεάλ: Με άμυνα και “πύργο” Πουαριέ πήρε το… θρίλερ με Φενέρ!

2021-10-21T22:58:08+00:00 2021-10-21T22:58:08+00:00.

21/Oct/21 22:58

Μπορεί η Ρεάλ Μαδρίτης να φιλοξένησε την Φενέρ χωρίς τους Γιουλ – Ταβάρες, όμως παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας κορυφαίους τους Κοζέρ και Πουαριέ πανηγύρισε τη νίκη στο φινάλε με 70-69.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν είχε τον τραυματία Γιουλ και τον Ταβάρες που έγινε πατέρας, όμως έπαιξε τρομερή άμυνα, είχε ψυχή και κατάφερε να “λυγίσει” την Φενέρ στο φινάλε στη Μαδρίτη με 70-69 χάρη σε 2/2 βολές του καθοριστικού Πουαριέ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η “Βασίλισσα” Ρεάλ μετράει ρεκόρ 4-1 και είναι στα υψηλά πατώματα της κατάταξης, ενώ η Φενέρ με ρεκόρ 2-3 μένει λίγο πίσω από τις πρώτες θέσεις.

Από νωρίς μπροστά με την άμυνα η Φενέρ

Άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα και ο ρυθμός του παιχνιδιού χαμηλός και η Φενέρ είχε ένα μικρό προβάδισμα με 12-10 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 15-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η Φενέρ κρατούσε το προβάδισμα με 25-20 (στο 14′) με τον Πολονάρα να έχει 6 πόντους και 5 ριμπάουντ. Οι Τούρκοι κυριαρχούσαν και προηγήθηκαν ακόμα και με +11 (35-24 στο 17′) με την Ρεάλ να έχει ήδη 8 λάθη με 5 ασίστ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-35.

Επέστρεψε η Ρεάλ και το έκανε ντέρμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Μαδρίτη ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πληγώνονται από τις απουσίες των Ταβάρες – Γιουλ και τους Τούρκους να κρατάνε ένα προβάδισμα ασφαλείας με 46-37 (στο 25′). Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο παρότι είχαν 9/25 τρίποντα μείωσαν σε 50-45 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 52-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δύο τρίποντα από Τέιλορ και Αλοσέν βοήθησαν τη “Βασίλισσα” να ισοφαρίσει σε 58-58 (στο 34′) και να δώσει στοιχεία ντέρμπι στον αγώνα. 3′ λεπτά πριν το φινάλε όλα ήταν ρευστά με το σκορ στο 64-62 για την Ρεάλ με 1/2 βολές του Πουαριέ και 1/1 του Ερτέλ έπειτα από τεχνική ποινή στον πάγκο της Φενέρ.

Οι Τούρκοι απάντησαν με σερί 5-0 και τρίποντο του Χένρι και πέρασαν ξανά μπροστά με 67-64 στο 38ο λεπτό. Ένα άστοχο τρίποντο του Ρούντι και οι 2/2 βολές του Ντε Κολό στα 41′, έβαλαν και πάλι την Φενέρ στο +3 (69-66), όμως ο Κοζέρ μείωσε σε 69-68. Ένα άστοχο σουτ του Χένρι και 2/2 βολές που κέρδισε έπειτα από ριμπάουντ από τον Μπούκερ ο Πουαριέ έβαλαν μπροστά τη Ρεάλ στα 10′ με 70-69. Τελικά ο Σαγιόκ αστόχησε στο τελευταίο σουτ και η Ρεάλ πήρε τη σπουδαία νίκη!

Που κρίθηκε: Στις βολές νίκης που κέρδισε έπειτα από αμυντικό ριμπάουντ ο Πουαριέ από τον Μπούκερ, αλλά και στην άμυνα της Ρεάλ που δέχθηκε μόλις 28 πόντους στο δεύτερο μέρος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πουαριέρ που μπορεί να είχε 5 πόντους μόλις, όμως με 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο έπαιξε και για τον Ταβάρες. Επίσης σπουδαίος ήταν και ο Κοζέρ με 16 πόντους και 4/7 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 35-41, 50-52, 70-69.