Άλμπα: Κυριάρχησε στη Σερβία και πανηγύρισε το πρώτο της διπλό! (videos)

2021-10-22T20:46:33+00:00 2021-10-22T22:15:17+00:00.

22/Oct/21 20:46

Το πρώτο της διπλό στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Άλμπα Βερολίνου μέσα στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 78-63 παίζοντας εξαιρετική άμυνα για 40 λεπτά.

Η γερμανική ομάδα μπορεί να κέρδισε και την Φενέρ στο Βερολίνο πριν λίγες μέρες όμως, στο Βελιγράδι πραγματοποίησε τη κορυφαία φετινή της εμφάνιση και δίκαια πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό με 78-63.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον μετά τη νίκη της Άλμπα επί των Σέρβων οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στη κατάταξη με ρεκόρ 2-3 και ετοιμάζονται για μία δύσκολη διαβολοβδομάδα όπου οι Γερμανοί θα έρθουν και στις 26 του μήνα στην Ελλάδα για ματς με τον Ολυμπιακό.

Εξαιρετική η Άλμπα με διψήφιο προβάδισμα στα αποδυτήρια

Δεν είχε καλό ρυθμό το παιχνίδι στην αναμέτρηση και αυτό βοήθησε τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με μία μικρή διαφορά (9-7 στο 6′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το φτωχό 12-10 υπέρ της Άλμπα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι είχαν πλέον 8 λάθη σε 13′ λεπτά και η Άλμπα με επιμέρους σκορ 9-2 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (21-12). Το επιμέρους σκορ των Γερμανών έφτασε και στο 16-2 και η υπέρ τους διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 (28-12 στο 15′), όμως οι Σέρβοι μείωσαν με σερί 8-0 σε 28-20 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-25 και την Άλμπα να δείχνει ικανή για το διπλό.

Το “καθάρισε” η Άλμπα εύκολα με την άμυνα.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να μειώσουν και την Άλμπα να διατηρεί ένα προβάδισμα ασφαλείας με 49-36 (στο 25′). Με τον Κούζμιτς να φτάνει τους 12 πόντους οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 51-42 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Άλμπα να είναι μπροστά με 58-46 και φαβορί για τη νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γερμανοί προηγήθηκαν και πάλι με +16 (66-51 στο 33′) και έδειξαν να αγκαλιάζουν το διπλό. 3′ λεπτά πριν το τέλος ο Αστέρας δεν μπορούσε να κάνει την ανατροπή (71-57) και στο φινάλε γνώρισε μία δίκαιη ήττα με 78-63.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Άλμπα που δέχθηκε μόλις 63 πόντους αφού ο Αστέρας είχε 5/24 τρίποντα και 13 ασίστ με 14 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σίκμα ήταν πληθωρικός με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και έκανε την διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 25-38, 46-58, 63-78.