Σφαιρόπουλος στο Eurohoops Show: “Η Μακάμπι αδίκησε τον εαυτό της, όχι ο Παναθηναϊκός”

2021-10-22T21:11:49+00:00 2021-10-23T13:42:13+00:00.

22/Oct/21 21:11

sfairopoulos

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος βρέθηκε προσκεκλημένος στο Eurohoops Show και μίλησε για την Μακάμπι και την φετινή Ευρωλίγκα.

Η πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας ολοκληρώθηκε και το Eurohoops Show επέστρεψε για μία ακόμα ανάλυση.

Υπήρχε όμως και μία έκπληξη για τους φίλους της εκπομπής, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να μιλάει ζωντανά από το Τελ Αβίβ, λίγες ώρες μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού (77-73).

Ο Έλληνας προπονητής αναφέρθηκε στο ματς του Ολυμπιακού στη Μόσχα κόντρα στην ΤΣΣΚΑ και το πλάνο του Γιώργου Μπαρτζώκα, στην ομάδα του και την παράδοση των Ελλήνων προπονητών στην Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά όσα είπε ο Έλληνας προπονητής:

Για τον Ολυμπιακό στην ήττα από την ΤΣΣΚΑ: ”Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ φουριόζος και δυναμικά, με καυτό Ντόρσεϊ, πήρε διψήφια διαφορά, ήταν έκπληξη για την ΤΣΣΚΑ. Το ισορρόπησε όμως η ΤΣΣΚΑ, η δεύτερη περίοδος ήταν η καθοριστική, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει τα ηνία, ο Ολυμπιακός έδειξε ολιγωρία. Η ΤΣΣΚΑ πήγε και στο +17, ο Ολυμπιακός έκανε ένα comeback και μπήκε στο ματς, είναι σημαντικό ότι δεν τα παράτησε, είναι όμως δύσκολο με την ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα και στο -17 να βγεις μπροστά.

Η δεύτερη περίοδος ήταν καθοριστική, ήταν καλός ο Ολυμπιακός στην μεγαλύτερη διάρκεια. Η ΤΣΣΚΑ είναι η γνωστή ΤΣΣΚΑ, ο Κλάιμπερν ήταν καθοριστικός, αλλά ο Λούντμπεργκ έκανε την διαφορά στη δεύτερη περίοδο. Ο Ντόρσεϊ ήταν εξαιρετικός και δραστήριος, πάλεψε μέχρι το τέλος, ο Ζαν-Σαρλ βοήθησε πολύ και η άμυνα με αλλαγές”

Για την προπονητική αντιμετώπιση στο ματς: ”Δεν ασχολούμαι με τα σόσιαλ μίντια. Ο Μπαρτζώκας είναι αξιόλογος προπονητής και πετυχημένος, έχει φέρει τόσες επιτυχίες, είναι ο αρμόδιος, είναι αυτός που ξέρει καλύτερα πώς θα διαχειριστεί την ομάδα, έχει το πλάνο του, είναι επιτυχημένο, ό,τι κι να λέμε εμείς είναι ανώφελο. Εκείνος ξέρει καλύτερα. Όταν παίζει έτσι, κερδίζει πολλά ματς, σήμερα δεν έγινε, αλλά δεν έγινε λόγω αυτού του πλάνου. Ο κόουτς στηρίζεται σε όλη την ομάδα του και καλά κάνει. Θέλουμε όλοι οι παίκτες μας να συνεισφέρουν”

Για τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό: ”Εμείς αδικήσαμε τον εαυτό μας, όχι ο Παναθηναϊκός. Γιατί αυτό γράφτηκε. Εμείς αδικήσαμε τον εαυτό μας στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η άμυνα ήταν εκπληκτική, αποσυντόνισε τον Παναθηναϊκό για τρία δεκάλεπτα, ήταν ένα από τα καλύτερα αμυντικά μας παιχνίδια μέχρι το 33′. Ψάχναμε σωστές επιλογές, γενικά ήταν μυαλωμένο και ορθολογικό το παιχνίδι μας. Κρατήσαμε τον Παναθηναϊκό στους 23 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Αδικήσαμε τους εαυτούς μας και δώσαμε την ευκαιρία να επιστρέψει. Χαλαρώσαμε, χάσαμε την συγκέντρωσή μας, δεν βγήκαν κάποιες επιθέσεις και υπήρχε ολιγωρία στην άμυνα. Μειώθηκε η διαφορά και μας έπιασε μία πίεση και ένα άγχος, που δεν χρειαζόταν για μένα. Έχουμε την ποιότητα να κοντρολάρουμε το ματς.

Μαθαίνουμε από αυτό. Δικαίως νικήσαμε, γιατί κυριαρχήσαμε στο μεγαλύτερο μέρος. Θα μπορούσε να είχε κερδίσει ο Παναθηναϊκός, έβαλε μεγάλα σουτ. Έχει δυνατότητες, είναι νέα ομάδα με νέο προπονητή, θέλει χρόνο, βελτιώνεται ήδη. Έλεγα μετά το ματς ότι ο Παναθηναϊκός τα παλεύει όλα τα ματς και αυτό έγινε. Παρά το -20 δεν τα παράτησε και είναι προς τιμή του, τα έχει χάσει τα περισσότερα ματς στο τέλος, στις λεπτομέρειες. Είναι μαχητική ομάδα, θα βρει τον δρόμο της”

Για τη Μακάμπι: Έχουμε κλείσει τον σχεδιασμό. Είχαμε πρόβληma με τον κορωνοϊό. Δεν προπονούμασταν για πέντε μέρες, πέντε παίκτες ήταν εκτός. Άργησαν να μπουν, γιατί υπάρχουν πρωτόκολλα και κίνδυνοι για τους αθλητές. Δεν παίξαμε φιλικά, αν και είχαμε κλείσει 7 ματς. Έχουμε έμπειρους παίκτες, αλλά και rookies, άρα μπήκαν κατευθείαν στα επίσημα. Αντιδράμε καλά, πάμε καλύτερα, έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης. Όσο περνάει ο καιρός, θα είμαστε καλύτεροι. Προχωράμε με αυτό το πλάνο”

Για τους Έλληνες προπονητές: ”Υπάρχει αναγνώριση και σεβασμός, για την τεχνογνωσία και την σκληρή δουλειά. Έχουμε καθιερώσει τους Έλληνες προπονητικά στο τοπ επίπεδο και υπάρχουν και νέα παιδιά, που θα συνεχίσουν, το εύχομαι σύντομα”

ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός: Η άμυνά του βρήκε τον… Κλάιμπερν της! (videos)

Μπαρτζώκας: “Καταστροφική η δεύτερη περίοδος”, τι απάντησε για τον Τάιλερ Ντόρσεϊ

Τάιλερ Ντόρσεϊ: Το έβλεπε ΒΑΡΕΛΙ στη Μόσχα για τον Ολυμπιακό, αλλά… (video)

Ευρωλίγκα: Έχασαν έδαφος Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός (αποτελέσματα – βαθμολογία)

Κλάιμπερν: Γι’ αυτό είναι ο MVP στην Ευρωλίγκα! (video)