Μονακό: Επιστροφή στις νίκες με ΚΟΡΥΦΑΙΟ Ντιαλό! (videos)

2021-10-26T21:01:14+00:00 2021-10-27T01:14:45+00:00.

26/Oct/21 21:01

Επιστροφή στις νίκες για την Μονακό στην Ευρωλίγκα η οποία κέρδισε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με 70-62 χάρη στην άμυνα της και τον Άλφα Ντιαλό.

Η γαλλική ομάδα επιβεβαίωσε και απόψε τη δυναμική της έδρας της όπως στη πρεμιέρα με τον Παναθηναϊκό και με όπλα τον Ντιαλό και την άμυνα της κατάφερε να “λυγίσει” τον ανταγωνιστικό Ερυθρό Αστέρα με 70-62.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μονακό έχει ρεκόρ 3-3 και ανεβαίνει βαθμολογικά, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας έμεινε λίγο πιο έχοντας πλέον 2 νίκες και 4 ήττες σε έξι αγώνες.

Προβάδισμα από νωρίς για Μονακό

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Μονακό και προηγήθηκε με 14-10 (στο 7′) με τον Άντζουσιτς να έχει 8 πόντους με 2/2 τρίποντα. Η πρώτη περίοδος έληξε με 21-12 και τους Σέρβους να έχουν 0/4 τρίποντα και 4 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ουόλτερς και ο Κούζμιτς με 8 πόντους ο καθένας βοήθησαν τον Ερυθρό Αστέρα να μειώσει σε 29-24 (στο 15′). O Ντιαλό κάνοντας τα πάντα στο παρκέ (6 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα) κρατούσε μπροστά στο σκορ την Μονακό με 35-32 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-36.

Ανατροπή στην… ανατροπή και ντέρμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μονακό ξεκίνησε με τον Ουόλτερς να έχει 16 πόντους με 7/7 δίποντα και 4 ασίστ και να οδηγεί σε επιμέρους σκορ 9-2 τους Σέρβους και στο προβάδισμα με 45-43 (στο 24′). Το προβάδισμα του Αστέρα έφτασε και στους 5 (52-47 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 56-53 με επιμέρους σκορ 9-1!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν αισθητά πεσμένος και η Μονακό στο 35ο λεπτό ήταν μπροστά με 63-59 και είχε το πρώτο λόγο για τη νίκη. 1:30  πριν το τέλος ο Αστέρας μείωσε σε 65-62, αλλά μέχρι το τέλος δεν κατάφερε να κάνει και την απόλυτη ανατροπή και γνώρισε την ήττα με 70-62.

Που κρίθηκε: Από την άμυνα της Μονακό που δέχθηκε 62 πόντους αφού οι Σέρβοι είχαν 3/21 τρίποντα και 18 λάθη με μόλις 14 ασίστ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντιαλό ήταν τρομερός με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ και έκανε τη διαφορά για την Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-36, 56-53, 70-62.

ΜΠΑΜ ΜΕ ΜΠΕΪΚΟΝ!

Λίγο μετά τη νίκη της η Μονακό προχώρησε σε μία σπουδαία μεταγραφή, ανακοινώνοντας την απόκτηση του Ντουέιν Μπέικον. Ο 26χρονος γκαρντ φόργουορντ θα έρθει για πρώτη φορά στην καριέρα του να αγωνιστεί στην Ευρώπη, αφήνοντας πίσω του 207 ματς στο ΝΒΑ, όπου έπαιξε με την φανέλα των Σάρλοτ Χόρνετς και Ορλάντο Μάτζικ. Ο απόφοιτος του Φλόριντα Στέιτ, μάλιστα, την προηγούμενη σεζόν (2020-21) κατέγραψε και τα καλύτερα του νούμερα στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου, όπου είχε κατά μέσο όρο: 10,9 πόντους, 3,1 ριμπάουντ και 1,3 ασίστ, αγωνιζόμενος και στα 72 παιχνίδια της κανονικής περιόδου με το Ορλάντο.