Μπάγερν: “Έσπασε” το αήττητο της Μιλάνο και… ανεβαίνει! (videos)

2021-10-26T22:50:07+00:00 2021-10-26T23:33:40+00:00.

26/Oct/21 22:50

Η Μπάγερν Μονάχου του Αντρέα Τρινκιέρι υποχρέωσε την Μιλάνο στη πρώτη της φετινή ήττα στην Ευρωλίγκα με 83-77 έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές στο δεύτερο μέρος.

Η ομάδα του κόουτς Τρινκιέρι επιτέλους πανηγύρισε νίκη στην έδρα της στη φετινή Ευρωλίγκα και μάλιστα σπουδαία με 83-77 κόντρα στην αήττητη μέχρι και απόψε Μιλάνο του Έτορε Μεσίνα και του πολύ καλού Ντίνου Μήτογλου (13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπάγερν έκανε το 2/2 κόντρα σε Ζαλγκίρις και Μιλάνο και έχει ρεκόρ 2-4 και ανεβαίνει πλησιάζοντας την οκτάδα, ενώ η Μιλάνο είναι δεύτερη στη κατάταξη με 5 νίκες και 1 ήττα.

Ντέρμπι από νωρίς

Καλύτερα ξεκίνησε η Μπάγερν και προηγήθηκε με 11-4 (στο 4′), όμως η Μιλάνο στη λήξη της πρώτης περιόδου ανέτρεψε το σκορ σε 24-21 με τον Μήτογλου να έχει 6 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά και αυτό βοήθησε τους γηπεδούχους παρότι είχαν μόλις 3 ασίστ και 5 λάθη να ισοφαρίσουν σε 30-30 (στο 15′). Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στη συνέχεια και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 39-39.

Μίλησε η έδρα και η ψυχή της Μπάγερν

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο που τελείωσε το πρώτο. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, όμως ο Λούτσιτς φτάνοντας τους 14 πόντους έβαλε μπροστά για πρώτη φορά με +6 (53-47 στο 25′) την Μπάγερν. Η διαφορά για τους Γερμανούς πήγε και στους 8 (59-51 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 59-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μιλάνο βρήκε επιθετικό ρυθμό και σκοράροντας 13 πόντους σε 4 λεπτά πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 67-66. Χίλιαρντ και Ουόλντεν βρήκαν ρυθμό και οδήγησαν σε 10-0 σερί την Μπάγερν η οποία προηγήθηκε με 76-67 περίπου 3′ λεπτά πριν το τέλος. Στο 38ο λεπτό η Μιλάνο μείωσε σε 78-74 με τον Μήτογλου να έχει 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, όμως στο τέλος οι Βαυαροί πήραν τη πρώτη τους εντός νίκη με 83-77.

Που κρίθηκε: Στο σερί 10-0 της Μπάγερν που έκανε το σκορ 76-67 στο 37′ μετά από τη στιγμή που προηγήθηκε η Μιλάνο με 67-66 στη τέταρτη περίοδο. Την διαφορά δεν κατάφερε φυσικά να καλύψει η ομάδα του Μεσίνα μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λούτσιτς και πάλι με 20 πόντους και 3 ασίστ, ενώ καθοριστικοί ήταν ο Ουόλντεν με 16 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Χίλιαρντ με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ. Επίσης ο Χάντερ είχε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 39-39, 59-54, 83-77.