Μακάμπι: Άνετα την Ζάλγκιρις με σούπερ δίδυμο Ουίλιαμς – Ζίζιτς

2021-10-26T22:03:02+00:00 2021-10-26T23:18:14+00:00.

26/Oct/21 22:03

Η Μακάμπι δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Ζαλγκίε

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Η Μακάμπι ήταν κυρίαρχη απέναντι στην Ζάλγκιρις και πήρε τη νίκη κόντρα στην ομάδα του Κάουνας με 76-62 δημιουργώντας σερί στη φετινή Ευρωλίγκα.

Συγκεκριμένα, αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για την ομάδα του Γιάννη Σφαρόπουλου, η οποία ανέβηκε στο 4-2, με την Ζαλγκίρις να μένει για ακόμα ένα ματς χωρίς νίκη (0-6).

Ο Ουίλιαμς είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ 14 πρόσθεσε ο Άντε Ζίζιτς, μαζεύοντας και 9 ριμπάουντ. Από την άλλη ο Μιλάκνις είχε 17 πόντους.

Το ματς:

Ένα 14-0 της Μακάμπι στην αρχή έκανε το σκορ 14-2 (5’), όμως η Ζαλγκίρις απάντησε με επιμέρους 2-18(!), κλείνοντας την περίοδο στο 16-20. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη.

Η ομάδα του κόουτς Σφαιρόπουλου βρήκε και πάλι την ρυθμό της, βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα και κάπως έτσι το σκορ ήρθε και πάλι τούμπα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-30.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στην συνέχεια, με την Μακάμπι να έχει τον απόλυτο έλεγχο (58-46, 30’), ενώ έφτασε ακόμα και στο +19 (67-48, 33’). Η Ζαλγκίρις έκανε την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει, μειώνοντας στους 10 (72-62, 38’), όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Έτσι η Μακάμπι πήρε τη νίκη με 76-62.

Δεκάλεπτα: 16-20, 39-30, 58-46, 76-62.

Πού κρίθηκε:

Η άμυνα της Μακάμπι συνολικά έκανε την διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό πως μετά την κακή πρώτη περίοδο (14-20) δέχθηκε μόλις 10 στο δεύτερο, ενώ συνολικά σε τρεις περιόδους επέτρεψε στη Ζάλγκιρις μόλις 42.

Παίκτης κλειδί:

Το δίδυμο των Ουίλιαμς και Ζίζιτς έκαναν σπουδαία δουλειά και πλήγωσαν πολύ την Ζάλγκιρις, με τον πρώτο να έχει 17 πόντους (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές) με 7 ριμπάουντ και τον δεύτερο 14 πόντους (7/10 δίποντα) με 9 ριμπάουντ.

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 4 (1/9 σουτ, 3/3 βολές, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Έβανς 13 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Καλέιρο (0/4 σουτ), Γουίλιαμς 17 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1), Ρέινολντς 7 (3/9 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 15 (1), Ζίζιτς 14 (7/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Λεσόρ 2.

Ζάλγκιρις (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς, Λεκαβίτσιους 8 (5 ασίστ), Νίμπο 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Μούντιεϊ 2 (1/5 σουτ, 5 ασίστ), Καλνιέτις 6 (0/4 τρίποντα), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 17 (1/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα), Στρέλνιεκς 7 (1/5 τρίποντα), Γκιφάι 9 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ουλανόβας 3.