Παναθηναϊκός: Πάτησε την Εφές σαν πρωταθλητής! (videos)

2021-10-27T21:44:01+00:00 2021-10-27T22:12:35+00:00.

27/Oct/21 21:44

macon_efes_celebrate

Ο καλύτερος Παναθηναϊκός της σεζόν ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ την Εφές στο ΟΑΚΑ με 95-69, με τον Μέικον των 34 πόντων να κάνει νέο ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία της ομάδας!

Απίθανος, ισοπεδωτικός, ΝΙΚΗΤΗΣ!

Ο Παναθηναϊκός βγήκε με το μαχαίρι στο στόμα και ”εξαφάνισε” την Εφές, για να πάρει τη νίκη με 95-69, για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Οι ”πράσινοι” ήταν καταπληκτικοί στην άμυνα και μέσα από αυτή σκόραραν ασταμάτητα, για να φτάσουν σε μία μεγάλη νίκη, που πήρε μάλιστα διαστάσεις θριάμβου απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Τίποτα από αυτά δεν θα είχε γίνει χωρίς τον ΚΑΥΤΟ Μέικον των 34 πόντων και 9/12 τριπόντων, με τον Αμερικανό να κάνει ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία της ομάδας του (8/16 ο Ράις στις 6/12/19)!

Άξιοι συμπαραστάτες οι Νέντοβιτς, Παπαγιάννης και Σαντ-Ρος, την ώρα που οι νικητές σούταραν με 45,5% από τα 6,75μ., ενώ η Εφές -χωρίς τον Αταμάν που αποβλήθηκε στο 24′ και τον Μίτσιτς- έμεινε να… κοιτάζει, δίχως να μπορεί να κάνει το παραμικρό.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι ”πράσινοι” είναι πλέον στο 2-4, ενώ οι Τούρκοι βυθίστηκαν στο 1-5. Για την έβδομη αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Βιλερμπάν (29/10, 21:00), ενώ η Εφές φιλοξενεί την Ζαλγκίρις (29/10, 20:30).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Σαντ-Ρος ξεκίνησε με 8 πόντους για το 10-6 του Παναθηναϊκού, με την Εφές να είναι άστοχη. Η άμυνα των γηπεδούχων (4 μπλοκς) και οι 10 πόντοι του Μέικον έφεραν το 22-8, με τους Τούρκους να μην σκοράρουν για 4′. Το έκαναν όμως στο τέλος για το 22-13.

H Εφές μείωσε σε 24-17, αλλά το 0/7 από το τρίποντο και κυρίως η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν της επέτρεψε κάτι παραπάνω. Και κάπου εκεί μπήκε ο Μέικον, με τον Αμερικανό  να φτάνει τους 21 πόντους με -κρατηθείτε- 7/7 σουτ, για να κάνει το 52-33, με τον Λάρκιν να κάνει το 52-35 του ημιχρόνου.

Ξέφυγε και… ΞΕΦΥΓΕ!

macon

Η Εφές δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα απολύτως, ο Αταμάν αποβλήθηκε στο 24′ και ο Μέικον απλά… ΞΕΦΥΓΕ! Με 31 πόντους και 8/10 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε γιορτή το ματς για το 71-45, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 78-55.

Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, το ματς είχε τελειώσει πολύ νωρίτερα από το 40′, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει πλήρως τον αγώνα. Το αποτέλεσμα ήταν -πέρα από το προφανές- οι γηπεδούχοι να φτάσουν σε μία σπουδαία νίκη με μία ακόμα πιο σπουδαία εμφάνιση για το 95-69!

Πού κρίθηκε: Ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι από την αρχή, δεν κινδύνευσε το παραμικρό και στην τρίτη περίοδο έκανε πάρτι!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μέικον φυσικά με 34 πόντους (2/2 δίποντα, 9/12 τρίποντα)!

Άξιος συμπαραστάτης ο Νέντοβιτς με 17 (5/5 σουτ), ο Σαντ-Ρος με 13 πόντους-5 ριμπάουντ-3 ασίστ-3 μπλοκς και ο Παπαγιάννης με 12 πόντους-10 ριμπάουντ-3 μπλοκς. Για την Εφές, 16 είχε ο Μπομπουά, 15 ο Μπράιαντ και 11 ο Σίνγκλετον.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 52-35, 78-55, 95-69

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 2, Μέικον 34, Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 8, Φέρελ 2, Κασελάκης 2, Ουάιτ 2, Φλόιντ, Νέντοβιτς 17, Έβανς, Μποχωρίδης 3, Σαντ-Ρος 13

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 9, Μπομπουά 16, Σίνγκλετον 11, Σαϊμπίρ, Μπράιαντ 15, Γκετσίμ, Γκαζί 2, Μοερμάν 3, Μίτσιτς, Πλάις 9, Πετρούσεφ 4, Σίμον