Ολυμπιακός: Σλούκι Λουκ και τάβλα η Φενέρ! (videos)

2021-10-28T21:47:27+00:00 2021-10-28T23:46:46+00:00.

28/Oct/21 21:47

Ο Ολυμπιακός με τον Κώστα Σλούκα “killer” κέρδισε το “θρίλερ” με την Φενέρ στο ΣΕΦ με 67-65 και πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη στη προσπάθεια για πρόκριση στα playoffs.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο “κόλλησε” από την άμυνα της Φενέρ η οποία “άγγιξε” το μεγάλο διπλό στο ΣΕΦ αλλά ο… πρώην της Κώστας Σλούκας και η άμυνα του Ολυμπιακού την “σκότωσαν” στο τέλος με 67-65.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός με ρεκόρ 5-2 βρίσκεται στη πρώτη πεντάδα της κατάταξης και άφησε πίσω του 3 νίκες την ανταγωνίστρια του για την οκτάδα Φενέρ που πλέον μετράει 2 νίκες και 5 ήττες.

Στο +11 ο Ολυμπιακός με Σλούκα, Λάρι και Φαλ!

Μπορεί αμυντικά ο Ολυμπιακός να ξεκίνησε καλά κλείνοντας τη ρακέτα του, όμως επιθετικά η αστοχία του επιθετικά με 1/5 τρίποντα δεν του επέτρεπε να έχει μεγαλύτερο προβάδισμα από 7-5 (στο 5′).

Η αστοχία και των δύο ομάδων συνεχίστηκε με τον Ντε Κολό με 4 σερί πόντους να βάζει μπροστά την Φενέρ με 12-11 (στο 7′), αλλά οι Παπανικολάου – Ντόρσεϊ με 2/2 τρίποντα έφεραν σερί 8-0 και το “ερυθρόλευκο” 19-12 (στο 9′). Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 19-14 έχοντας “σβήσει” τον Βέσελι που είχε 0/4 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο Φαλ κυριαρχούσε με 6 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ντόρσεϊ έφτασε τους 10 και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (25-16 στο 13′).

Ο Μαχμούτογλου ισοφάρισε σε 27-27 με 2/2 τρίποντα, αλλά ο Σλούκας κάνοντας τρομερή δουλειά σε δημιουργία (4 ασίστ) και σκοράρισμα (6 πόντους με 2/3 τρίποντα) οδήγησε τους Πειραιώτες σε σερί 13-0 και στο προβάδισμα με 40-27 (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπροστά με 45-34 και τον Λαρεντζάκη επίσης να προσφέρει σημαντικά με 8 πόντους και 1 κλέψιμο.

Το γύρισε η Φενέρ στο τρίτο δεκάλεπτο και… ντέρμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να βρίσκει εκ νέου εύστοχα μακρινά σουτ με τους ΒεζένκοφΟυόκαπ και να διατηρεί μία σημαντική διαφορά 11 πόντων (53-42 στο 25′). Το σκορ είχε “κολλήσει” για αρκετή ώρα στο 53-42 με τους γηπεδούχους μέσα από την άμυνα τους να δείχνουν πως ελέγχουν τον ρυθμό.

Ο Πολονάρα με το πρώτο του τρίποντο μείωσε σε 55-47 και ο Χένρι με τον Βέσελι αμέσως μετά σε 55-51 (στο 29′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 55-53, αλλά την επίθεση του να μην είναι αποτελεσματική με 10 πόντους σε 10′ λεπτά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς πλέον ήταν ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για πέντε σερί λεπτά να μην πετυχαίνει πόντο και τον Γκούντουριτς να δίνει το πρώτο προβάδισμα στη Φενέρ με 56-55 (στο 33′). Οι “ερυθρόλευκοι” έβαλαν τέλος σε 6′ άγονα λεπτά με 2/2 βολές του ΜακΚίσικ και μείωσε σε 58-57, ενώ ο Σλούκας στο 35ο λεπτό ισοφάρισε σε 62-62 με καλάθι και φάουλ.

2′ πριν το τέλος το σκορ και πάλι “κόλλησε” (62-62) με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και νευρικές, όμως ο Κώστας Σλούκας και πάλι με ένα μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 65-62! Ο Πολονάρα στα 39” με μία σπουδαία φάση στον αιφνιδιασμό πέτυχε καλά και φάουλ και ισοφάρισε σε 65-65, ενώ μία λάθος επαναφορά του Ουόκαπ έδωσε την κατοχή στη Φενέρ η οποία αστόχησε με τον Χένρι. Ο Σλούκας στα 2′ με ένα τεράστιο καλάθι χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 67-65, αφού οι Τούρκοι αστόχησαν στη τελευταία τους κατοχή!

Που κρίθηκε: Στο μεγάλο καλάθι του Σλούκα στα 2′ δευτερόλεπτα μπροστά στο Βέσελι, αλλά και στην προηγούμενη εξαιρετική άμυνα του ΜακΚίσικ στον Χένρι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού που καθόρισε το ματς με 14 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ ήταν και ο μοναδικός παίκτης της ομάδας του που σκόραρε καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 45-34, 55-53, 67-65