Ρεάλ: Μοιραίος ο Ερτέλ και… ήττα στο Καζάν! (videos)

2021-10-29T19:47:01+00:00 2021-10-29T21:05:46+00:00.

29/Oct/21 19:47

Η Ρεάλ Μαδρίτης με τον Τομά Ερτέλ να κάνει καθοριστικά λάθη στο φινάλε στο Καζάν γνώρισε τη δεύτερη φετινή της ήττα με 65-58 από την Ούνικς σε μία κακή επιθετικά βραδιά.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο εμφανίστηκε άνευρη και πολύ άστοχη (23/58 σουτ, 17 λάθη) στη Ρωσία και γνώρισε μία δίκαιη ήττα από την εξαιρετική αμυντικά Ούνικς Καζάν με 65-58 τη δεύτερη στη φετινή Ευρωλίγκα, παρότι οι Ταβάρες – Γιαμπουσέλε προσπάθησαν στη ρακέτα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ούνικς Καζάν έχει ρεκόρ 3-4 και βρίσκεται κοντά στη πρώτο οκτάδα, ενώ η Ρεάλ με ρεκόρ 5-2 ισοβαθμεί με Ολυμπιακό και Μακάμπι στη 4η θέση.

Επέστρεψε από το -10 η Ρεάλ

Παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα και με τον Χεζόνια να έχει 7 πόντους η Ούνικς προηγήθηκε από νωρίς κόντρα στη Ρεάλ με 14-11 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι Ρώσοι ξεκίνησαν με σερί 7-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +10 (21-11 στο 12′). Οι Ισπανοί βρήκαν επιθετικό ρυθμό και μείωσαν σε 29-27 (στο 17′) με τον Γιαμπουσέλε να έχει 7 πόντους, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-34.

“Θρίλερ” που κρίθηκε από… Ερτέλ!

Tο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Καζάν ξεκίνησε με την Ρεάλ για πρώτη φορά να παίρνει το προβάδισμα με 39-37 με τους Ρώσους να σκοράρουν μόλις 2 πόντους σε 3′ λεπτά. Η διαφορά πήγε και στο +7 (44-37 στο 26′) και διατηρήθηκε εκεί (50-43 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Ούνικς να μειώνει σε 51-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σκορ και ο ρυθμός είχαν κλείσει με τις δύο ομάδες στο 36ο λεπτό ισόπαλες στο 55-55. 2′ λεπτά πριν το τέλος Ούνικς και Ρεάλ συνέχισαν να είναι άστοχες, όμως ο Βορόντσεβιτς φτάνοντας τους 13 πόντους έβαλε μπροστά τους Ρώσους με 59-58 το 1:10. Στα 33” δευτερόλεπτα ο Ερτέλ έκανε δύο σερί λάθη και χάρισε εύκολα καλάθια στην Ούνικς με το σκορ να γίνεται 63-58 και τους γηπεδούχους να “αγκαλιάζουν” τη νίκη την οποία πανηγύρισαν με 65-58.

Που κρίθηκε: Στα 46” η Ούνικς ήταν μπροστά με 59-58, όμως 2 σερί λάθη του Ερτέλ έδωσαν τέσσερις πόντους στους Ρώσους και το ματς τελείωσε στα 30” με το σκορ στο 63-58.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βορόντσεβιτς ήταν καθοριστικός με 13 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ και ο Χεζόνια με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ προσέφερε παρά τα 5 λάθη του.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 35-34, 49-51, 65-58