Μονακό σαν… Ολυμπιακός: Το γύρισε από το -21 και ταπείνωσε την ΤΣΣΚΑ! (videos)

2021-10-29T21:54:35+00:00 2021-10-29T23:00:31+00:00.

29/Oct/21 21:54

Η Μονακό πανηγύρισε μία τεράστια εντός έδρας νίκη κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη με 97-80 παρότι βρέθηκε στο -21 και παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπορεί να έπαιξε καλά για ένα ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μέρος κατέρρευσε απέναντι στη γαλλική ομάδα και βρέθηκε να “κυνηγάει” μεγάλες διψήφιες διαφορές από το +21 και εν τέλει γνώρισε μία εύκολη ήττα στο “Πριγκηπάτο” με 97-80.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 4-3 και βρίσκονται εκτός τετράδας με την ΤΣΣΚΑ να περιμένει βέβαια τους τραυματίες παίκτες που έχουν τεθεί νοκ-άουτ.

Κυρίαρχη από νωρίς η ΤΣΣΚΑ!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και προηγήθηκε με 24-7 (στο 8′) παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Γάλλους να μειώνουν σε 25-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με 5/7 τρίποντα και 7/12 δίποντα οι Ρώσοι έκαναν νέο σερί 8-0 και προηγήθηκαν με +20 (33-13 στο 13′) δείχνοντας από νωρίς να “καθαρίζουν” την νίκη. Η διαφορά είχε παγιωθεί πάνω από τους 15 (43-25 στο 16′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μονακό να δείχνει “ζωντανή” και να μειώνει σε 52-39.

Το γύρισε η Μονακό από το -21!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μονακό ξεκίνησε με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη χάρη στην άμυνα τους να προηγούνται με 57-44 (στο 24′) και να ελέγχουν πλήρως το ρυθμό. Οι γηπεδούχοι με 11-0 σερί και τρίποντο του Λι μείωσαν σε 57-55 (στο 26′) και έβαλαν “φωτιά” έχοντας βάσιμες ελπίδες ανατροπής. Μάλιστα η Μονακό το “γύρισε” σε 60-59 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ΤΣΣΚΑ με 67-64.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γάλλοι συνέχισαν να κυριαρχούν και προηγήθηκαν και με +11 (79-68 στο 34′) με επιμέρους σκορ 12-4 και με την ΤΣΣΚΑ να είναι “σοκαρισμένη”. 3′ λεπτά πριν το τέλος η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν πίσω με 86-74 και στο φινάλε γνώρισε μία πολύ κακή ήττα με 97-80.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο ημίχρονο όπου η Μονακό επέστρεψε οριστικά από το -21 και απέκτησε και διψήφιες διαφορές παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χολ ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ και ο “νέος” Μπέικον είχε 11 πόντους και 4/6 σουτ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 39-52, 67-64, 97-80