Παναθηναϊκός: “Έρμαιο” στις ορέξεις του Ερυθρού Αστέρα (videos)

2021-11-04T20:49:18+00:00 2021-11-04T22:01:08+00:00.

04/Nov/21 20:49

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε κακό πρόσωπο στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και γνώρισε τη βαριά ήττα με 81-48 μετρώντας πλέον 0/5 εκτός έδρας στη φετινή Ευρωλίγκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν βρήκε σε κανένα διάστημα της αναμέτρησης λύσεις ειδικά στην επίθεση με 3/22 τρίποντα και 19 λάθη με 8 ασίστ και γνώρισε μία δίκαιη ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα με 81-48 ο οποίος έπαιξε εξαιρετικά στην άμυνα και αφόπλισε πλήρως τους πράσινους.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε στο 3-5, ενώ ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης με ρεκόρ 2-6 και 0/5 εκτός έδρας, έχοντας μόνο δύο νίκες στο ΟΑΚΑ απέναντι σε Εφές και Φενέρ.

Άστοχος ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ακόμα και στο -19

Μπορεί ο Παπαγιάννης να ξεκίνησε με 2/2 δίποντα, αλλά ο Ουόλτερς με 10 πόντους (4/5 σουτ) και με τους πράσινους να έχουν 0/3 τρίποντα το σκορ έγινε 10-6 (στο 5′) για τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Κάλινιτς με 7 προσωπικούς πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 13 (21-8 στο 8′) με τους πράσινους να έχουν 4/13 σουτ και η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ να μην αλλάζει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά με σερί 6-0 σε 2′ λεπτά μειώνοντας σε 21-14, όμως παρότι ο Μέικον βρήκε ρυθμό με 8 πόντους παράλληλα και οι Σέρβοι αύξησαν ξανά το προβάδισμα τους ξανά στο +13 (31-18 στο 16′) με επιμέρους σκορ 10-4. Οι Σέρβοι με 2/2 τρίποντα έκαναν το σκορ 39-20 (στο 19′) με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να έχει χάσει πλήρως το ρυθμό της αναμέτρησης.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε 39-26 και τον Παναθηναϊκό να έχει 1/10 τρίποντα, 4 ασίστ και 13 λάθη.

“Κατάρρευση” στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τους Σέρβους να συνεχίζουν να κυριαρχούν μέσα από την άμυνα και τους και με επιμέρους σκορ 8-2 ανέβασαν το προβάδισμα τους και πάλι σε 47-28 (στο 24′). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μην έχει λύσεις σε άμυνα και επίθεση (1/11 τρίποντα, 16 λάθη) και η διαφορά ήταν σταθερά στους 19 (53-34 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα πίσω με 21 πόντους (57-36) και να καλείται σε μία τεράστια ανατροπή.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι πράσινοι δέχθηκαν ένα σερί 8-0 και είδαν τη διαφορά να “εκτοξεύεται” στο +29 (65-36) παρουσιάζοντας κακό πρόσωπο. Οι Σέρβοι συνέχισαν το “πάρτι” τους και ανέβασαν τη διαφορά στους 32 (73-41 στο 36′) και όλα είχαν κριθεί με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να μειώσει στο σκορ. Τελικά μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε τίποτα ιδιαίτερα στο παρκέ και οι πράσινοι γνώρισαν τη συντριβή με 81-48.

Που κρίθηκε: Στη συνολική εικόνα του Παναθηναϊκού ο οποίος σκόραρε μόλις 48 πόντους με 3/22 τρίποντα και είχε 8 ασίστ με 19 λάθη και σε κανένα σημείο δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και λύσεις.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νέιτ Ουόλτερς με 18 πόντους (8/12 σουτ), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα έκανε τη διαφορά και μεγάλη ζημιά στη πράσινη άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 39-26, 57-36, 81-48