Το κρατούσε η Μπάγερν, το άρπαξε η Ρεάλ (videos)

2021-11-05T22:50:58+00:00 2021-11-05T23:45:52+00:00.

05/Nov/21 22:50

Με μεγάλη ανατροπή στο τέλος, η Ρεάλ πήρε τη νίκη στο Μόναχο με 76-80 και επέστρεψε στις επιτυχίες.

Η Ρεάλ δεν τα παράτησε και πήρε μία μεγάλη νίκη στο Μόναχο κόντρα στη Μπάγερν με 76-80, για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Βαυαροί ήταν μπροστά στο σκορ με 76-72 στο 38′, όμως είδαν τους Μαδριλένους να κάνουν ένα 0-8, για να επιστρέψουν στις νίκες.

Οι ηττημένοι είναι πλέον στο 3-5, ενώ οι νικητές στο 6-2. Για την ένατη αγωνιστική, η Μπάγερν φιλοξενείται από την Μονακό (12/11, 21:00), ενώ η Ρεάλ φιλοξενεί την Ζαλγκίρις (12/11, 21:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, όπως δείχνει το 4-11 με Ταβάρες-Γιαμπουσέλε. Η Μπάγερν αντέδρασε με τον Ρούμπιτ και κατάφερε να ισοφαρίζει σε 13-13.

Αν και είδαμε ντέρμπι, η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους, με τον Πουαριέ να κάνει ζημιά στην ρακέτα των γηπεδούχων, κάτι που αποτυπώθηκε και στο σκορ, για το 32-43 του ημιχρόνου.

Η αναμέτρηση έμελλε να γίνει ντέρμπι ξανά στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι σε άμυνα και επίθεση και έτσι έφτασαν στο -2 (58-60), ενόψει του τελευταίου δεκαλέπτου.

Το σκηνικό ίδιο, με τους Γερμανούς να κάνουν το 76-72 στο 38′, αλλά οι Μαδριλένοι επέστρεψαν με 76-78. Η Μπάγερν έμεινε χωρίς σκορ για 2′, έκανε λάθος στο 76-78 και γνώρισε τελικά την ήττα με 76-80.

Πού κρίθηκε: Το 76-72 έγινε 76-80, με την Μπάγερν να δέχεται 8 πόντους και να μην σκοράρει κανέναν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιαμπουσέλε με 21 πόντους ήταν όλα τα λεφτά για τη Ρεάλ, ενώ 10 πρόσθεσε ο Γιουλ και οι Αμπάλντε-Πουαριέ. Δεν ήταν αρκετοί οι 20 του Ρούμπιτ για τη Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 32-43, 58-60, 76-80

Μπάγερν: Ουέιλερ-Μπαμπ, Τόμας 11, Ουόλντεν 10, Χάντερ 10, Γιαραμάζ, Λούτσιτς 7, Τζορτζ, Όμπστ, Ντέντοβιτς 2, Ρούμπιτ 20, Χίλιαρντ 16, Σίλινγκ

Ρεάλ: Κοζέρ 7, Νούνιεζ, Ερτέλ 5, Φερνάντεθ 5, Αμπάλντε 9, Χάνγκα, Βούκτσεβιτς 3, Πουαριέ 9, Ταβάρες 7, Γιουλ 10, Γιαμπουσέλε 21, Τέιλορ 4