Ντόρσεϊ: Γίνεται πρώτος σκόρερ με δύο πόντους στο ημίχρονο; Γίνεται! (video)

2021-11-05T22:24:43+00:00 2021-11-05T23:31:48+00:00.

05/Nov/21 22:24

EUROLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΟΝΑΚΟ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν όλα τα λεφτά για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Μονακό με 18 πόντους.

Ο Ολυμπιακός πήρε μία ακόμα σημαντική νίκη στο ΣΕΦ με 86-65 κόντρα στη Μονακό, για να ανέβει στο 6-2 στην Ευρωλίγκα.

Μπορεί να βρέθηκε να χάνει με 17-27 στη πρώτη περίοδο, μετά το 10′ όμως και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν άλλη ομάδα, ξεσηκώνοντας σε πολλές φάσεις και το κοινό του ΣΕΦ.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ένας από τους βασικούς λόγους για την επικράτηση αυτή. Ο ομογενής γκαρντ είχε μόλις 2 πόντους στο πρώτο μέρος, αλλά επέστρεψε με άλλους 16.

Σε 25:38′, μέτρησε 18 πόντους (4/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/10 βολές), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 0 λάθη, φτάνοντας τους 23 βαθμούς στο ranking, τον υψηλότερο αριθμό στο ματς.

Αμέσως μετά, ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού -μαζί με τον Λιβιό Ζαν-Σαρλ- στάθηκε στην αμυντική λειτουργία της ομάδας του:

”Στο πρώτο δεκάλεπτο, παίξαμε το παιχνίδι τους, τους αφήσαμε να το κάνουν. Βρήκαμε όμως λύσεις από τον πάγκο. Στο δεύτερο ημίχρονο, κάναμε καλή δουλειά ειδικά στην άμυνα. Είχαμε την ενέργεια και την ένταση. Δεν μπορείς όμως να σταματάς, πρέπει να συνεχίσουμε”

Παπανικολάου στο Eurohoops Show: “Αρέσει στον κόσμο αυτός ο Ολυμπιακός” (video)

Βεζένκοφ στο Eurohoops Show: “Ο ένας παλεύει για τον άλλον”

Ολυμπιακός: Απόρθητο το κάστρο του ΣΕΦ για το ιδανικό ξεκίνημα! (πίνακας – videos)

Ζαν-Σαρλ: Το γαλλικό “κλειδί” του Ολυμπιακού κόντρα στην Μονακό! (video)

Μπαρτζώκας: “Η αμυντική μας προσέγγιση για τρία δεκάλεπτα ήταν φανταστική – Ήθελα τον Έισι και στη Μπαρτσελόνα”