Ερ. Αστέρας-Βιλερμπάν: Τα χρειάστηκε στο τέλος, αλλά… ίσχυσε ο νόμος του Βελιγραδίου! (videos)

2021-11-11T20:56:28+00:00 2021-11-11T21:26:33+00:00.

11/Nov/21 20:56

Ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε μία σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στην Βιλερμπάν με 73-67 με όπλα την έδρα του, αλλά και την άμυνα, ενώ είχε και σε μεγάλη βραδιά τον Νίκολα Κάλινιτς.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς παίζοντας εξαιρετική άμυνα όπως και κόντρα στον Παναθηναϊκό έβαλε “στοπ” στο νικηφόρο σερί τριών αγώνων της Βιλερμπάν κερδίζοντας την στο Βελιγράδι σχετικά εύκολα με 73-67 και… ανεβαίνει βαθμολογικά και ψυχολογικά.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον οι Σέρβοι έχουν ρεκόρ 4-5 και πλησιάζουν ακόμα περισσότερη πρώτη οκτάδα, ενώ η Βιλερμπάν με 6 νίκες και 3 ήττες μένει πιο πίσω από τη δεύτερη θέση όπου υπάρχει συνωστισμός πολλών ομάδων.

Το γύρισε από το -10 η Βιλερμπάν

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Σέρβοι και προηγήθηκαν με 8-3 (στο 4′) έχοντας 4/4 δίποντα και ο Κάλινιτς 6 πόντους. Ο Ερυθρός Αστέρα έπαιζε εξαιρετική άμυνα και ήταν μπροστά με 16-8 (στο 8′) με την Βιλερμπάν 3/13 σουτ και 5 σουτ. Η πρώτη περίοδος έληξε με 18-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ήταν διψήφια για τους γηπεδούχους (24-14 στο 13′), όμως η γαλλική ομάδα κατάφερε να τη μειώσει στους 7 (31-25 στο 17′). Με τον Τζόουνς πρωταγωνιστή (8 πόντους) η Βιλερμπάν μείωσε ακόμα περισσότερο σε 31-29 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 33-32.

Το “καθάρισε” με έδρα και άμυνα ο Αστέρας

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να δίνουν βάρος στην άμυνα και τον Ερυθρό Αστέρα να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 42-41 (στο 25′). Με τον Κάλινιτς να έχει πλέον 20 πόντους οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με σερί 8-0 με 50-41 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 50-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με σερί 7-0 και προηγήθηκε εκ νέου με +12 (57-45 στο 33′) και έγινε το φαβορί για τη νίκη. 4′ λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήγε και στους 17 (67-50) με την Βιλερμπάν να έχει μεγάλα επιθετικά προβλήματα, ενώ στο 38′ το σκορ ήταν 67-57. Τελικά ο Αστέρας παρότι οι Γάλλοι μείωσαν και σε 67-62 στα 55” πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 73-67.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα των Σέρβων που επέτρεψαν στην Βιλερμπάν να σκοράρει 67 πόντους με 20/42 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 15 ασίστ και 14 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κάλινιτς ήταν καθοριστικός με 222 πόντους, 4 ριμπάουντ. 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ καλός ήταν και ο Ιβάνοβιτς με 14 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 33-32,  50-45, 73-67