ΤΣΣΚΑ: Επιστροφή στις νίκες μετά από ΘΡΙΛΕΡ κόντρα στη Μακάμπι

2021-11-11T20:03:41+00:00 2021-11-11T20:41:53+00:00.

11/Nov/21 20:03

Η ΤΣΣΚΑ μετά από μια ΜΑΤΣΑΡΑ πήρε τη νίκη απέναντι στην Μακάμπι με 74-73 και έβαλε τέλος στο σερί ηττών της.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Επιστροφή στις νίκες για την ΤΣΣΚΑ, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να βάζει τέλος στο σερί των τριών ηττών της και να επικρατεί 74-73 και να ανεβαίνει στο 5-4.

Από την άλλη η Μακάμπι υποχώρησε στο 6-3, ενώ το σερί των 5 νικών της έλαβε τέλος.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σε όλο το ματς, με την ΤΣΣΚΑ να κάνει καλό τέταρτο δεκάλεπτο και να παίρνει το προβάδισμα, όμως μετά το 74-70 στο 38′ οι γηπεδούχοι δεν είχαν σκορ. Η Μακάμπι μείωσε στον πόντο, όμως στην τελευταία επίθεση δεν βρήκε σκορ, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει την ΤΣΣΚΑ νικήτρια.

Ο Λούντμπεργκ είχε 14 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Μπολομπόι και 10 ο Γκριγκόνις. Από την άλλη οι 20 του Ουίλιαμς και οι 17 του Ζίζιτς δεν ήταν αρκετοί.

Το ματς:

Η Μακάμπι μπήκε δυναμικά στο ματς και πήρε το προβάδισμα με 12-17 (9’), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-19. Στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε. Η ομάδα του κόουτς Ιτούδη βελτιώθηκε στην άμυνα και μπήκε ξανά στο ματς, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα. Κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο εύθραυστο 39-38.

Η Μακάμπι μπήκε ξανά δυναμικά και βρέθηκε στο +5 (47-52, 25’), με την ΤΣΣΚΑ να μένει κοντά, αλλά να μην μπορεί να πάρει το προβάδισμα (58-59, 30’). Η ΤΣΣΚΑ βρήκε σκορ από μακριά με τον Κλάιμπερν και τον Γκριγκόνις, παίρνοντας το προβάδισμα (64-61), ενώ με τον Λούντμπεργκ να κάνει τρομερή δουλειά, η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε στο +4 λίγο πριν το τέλος (74-70, 38’). Ο Ουίλμπεκιν μείωσε, ο Ουίλιαμς είχε ½ βολές και η Μακάμπι έφτασε στον πόντο (74-73) στα 15’’. Ο Γκριγκόνις έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και η τελευταία επίθεση δόθηκε στην ομάδα του Σφαιρόπουλου. Σε αυτό η Μακάμπι τα έκανε σαλάτα και κάπως έτσι η ΤΣΣΚΑ επικράτησε με 74-73.

Δεκάλεπτα: 17-19, 39-38, 58-59, 74-73.

Πού κρίθηκε:

Η Μακάμπι είχε την τελευταία επίθεση στα χέρια της, όμως ο Ουίλιαμς δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει εν τέλει τη νίκη.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ίφε Λούντμπεργκ έκανε εξαιρετική δουλειά, έχοντας 14 πόντους, 8 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 14 (4/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπολόμποι 12 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάκετ 6 (2/5 δίποντα, 2/2 βολές), Αντόνοφ 4, Κλάιμπερν 7 (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Σενγκέλια 4 (2/5 σουτ), Φαρίντ 6 (5 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 10 (2), Κουρμπάνοφ 2, Σβεντ 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ)

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 9, Έβανς 6, Καλέιρο 3 (1), Ουίλιαμς 20 (6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Τέιλορ 4, Ρέινολντς 4, Σόρκιν 5, Νάναλι 6 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζίζιτς 16 (6/11 δίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ζιβ