Αρμάνι: Πέρασε σαν… Αυτοκράτειρα από την Πόλη! (videos)

2021-11-12T20:31:21+00:00 2021-11-12T22:00:52+00:00.

12/Nov/21 20:31

Η Αρμάνι έκανε ΠΑΡΕΛΑΣΗ στην Κωνσταντινούπολη, με την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα να παίρνει με επιβλητικότατο τρόπο το διπλό (43-68) και να παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το παιχνίδι της Αρμάνι στην έδρα της Φενέρ, με την ιταλική ομάδα να παίρνει τη νίκη με το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ 43-68.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Αρμάνι ανέβηκε στο 8-1 και παρέμεινε στην πρώτη θέση της κατάταξης, ενώ από την άλλη η Φενέρ υποχώρησε στο 3-6.

Από το πρώτο δεκάλεπτο (3-22) τα πάντα είχαν κριθεί επί της ουσίας, με την Αρμάνι να μην κοιτάζει ποτέ πίσω και να φτάνει εύκολα σε μια τεράστια επικράτηση.

Ο Σιλντς με 13 πόντους και ο Ντατόμε με 11 ήταν οι κορυφαίοι, ενώ ο Νικολό Μέλι είχε μεν 6 πόντους, αλλά με 6 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα!

Από την άλλη ο Πιέρια Χένρι είχε 12 πόντους, όντας ο μοναδικός διψήφιος.

Το ματς:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την συνέχεια του αγώνα. Η Αρμάνι μπήκε με σπασμένα φρένα και πήρε το σκαλπ της Φενέρ, η οποία σκόραρε μόλις 3 πόντους σε αυτό το διάστημα. Έτσι, μετά το 3-22 του 10′, τα πάντα έγιναν πιο απλά.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 20-39, το τρίτο δεκάλεπτο στο 29-62, ενώ στο τέταρτο οι Ιταλοί έβγαλαν το πόδι από το γκάζι, σκοράροντας μόλις 6 πόντους. Έτσι η Φενέρ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο τελικό 43-68.

Δεκάλεπτα: 3-22, 20-39, 29-62, 43-68.

Πού κρίθηκε:

Με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 3-22, ό,τι άλλο και να πούμε, θα είναι περιττό.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μέλι με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα ήταν καθοριστικός για τη νίκη της Αρμάνι.

Φενέρ (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ 9 (1), Σαγιόκ, Μπιμπέροβιτς (0/5 σουτ), Ντε Κολό 2 (1/7 σουτ, 3 ασίστ), Χένρι 12 (2 τρίποντα, 4 λάθη), Πιερ, Γκούντουριτς 3 (1/5 τρίποντα), Βέσελι 9 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπούκερ 2 (1/5 σουτ, 3 λάθη), Πολονάρα 2 (1/5 σουτ), Ντουβερίογλου 4 (8 ριμπάουντ).

Αρμάνι (Μεσίνα): Μέλι 6 (6 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα), Γκραντ 6, Ροντρίγκεθ 3 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Ταρζούσκι 2, Ρίτσι 5 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπιλίγκα, Χολ 9 (2/8 τρίποντα), Μήτογλου 9 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντάνιελς (0/3 σουτ), Σιλντς 13 (3/6 τρίποντα), Χάινς 4 (6 ριμπάουντ), Ντατόμε 11 (3/6 τρίποντα).