Μονακό: “Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε” την Μπάγερν (videos)

2021-11-12T21:57:16+00:00 2021-11-12T22:57:45+00:00.

12/Nov/21 21:57

Η Μονακό νίκησε εύκολα την Μπάγερν με 94-71, λίγες ημέρες πριν την αναμέτρηση των Βαυαρών με τον Παναθηναϊκό (18/11, 21:30).

Στο 5-4 βρίσκεται πλέον η Μονακό, μετά και το 91-74 κόντρα στην Μπάγερν, για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι σούταραν με 57% (35/59 σουτ), είχαν πέντε ”διψήφιους” παίκτες και έφτασαν στην εύκολη επικράτηση, την ώρα που οι Βαυαροί (3-6) δεν προηγήθηκαν ποτέ, με τους Λούτσιτς-Χάντερ να προσπαθούν με 29 πόντους.

Για την δέκατη αγωνιστική, η Μονακό φιλοξενείται από την Μακάμπι (17/11, 21:05), ενώ η Μπάγερν υποδέχεται την Φενέρ (16/11, 21:30), πριν τον Παναθηναϊκό (18/11, 21:30).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Μονακό ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση (10-2), με την Μπάγερν να αντιδρά για λίγο, πριν κλείσει η πρώτη περίοδος στο +7 για τους Γάλλους με 27-20, με μπροστάρη τον Βέστερμαν.

Η συνέχεια ανάλογη, με τους Άντζουσιτς-Μπέικον να δίνουν το σύνθημα για το 49-35, την ώρα που οι Βαυαροί δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν, παρά τους 13 του Λούτσιτς, για το 55-43 του ημιχρόνου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τους Γάλλους να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ, φτάνοντας ακόμα και στο +15 (70-55), για να μπουν στα τελευταία 10′ με προβάδισμα 12 πόντων (72-60).

Τα πάντα τελείωσαν στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου, με τη Μονακό να φτάνει στο 86-64 και να τελειώνει ουσιαστικά το ματς, πριν την συμπλήρωση των 40′, για το τελικό 94-71.

Πού κρίθηκε: Η Μονακό ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του ματς και ουσιαστικά δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέιμς είχε 18 πόντους-4 ασίστ, ενώ 16 πρόσθεσαν οι Μπέικον-Άντζουσιτς και από 13 οι Βέστερμαν-Τόμας. Ο Λούτσιτς είχε 15 και ο Χάντερ 13 για την Μπάγερν.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 55-43, 72-60, 94-71

Μονακό: Λι 33, Μπέικον 16, Βέστερμαν 13, Τόμας 13, Ντιάλο 2, Μότουμ, Μπουτσιέλε, Μοτεγιούνας 6, Ουατάρα, Άντζουσιτς 16, Χολ 7, Τζέιμς 18

Μπάγερν: Ουέιλερ-Μπαμπ 6, Τόμας 10, Ουόλντεν 7, Χάντερ 14, Τζαραμάζ 2, Λούτσιτς 15, Τζορτζ, Όμπστ, Ντέντοβιτς, Ρούμπιτ 10, Χίλιαρντ 5, Σίλινγκ 2