Ρεάλ: Βασίλισσα στο τέλος για την έβδομη νίκη επί της ουραγού Ζαλγκίρις (videos)

2021-11-12T22:32:07+00:00 2021-11-13T00:37:49+00:00.

12/Nov/21 22:32

Η Ρεάλ πάτησε γκάζι στο τέλος και πήρε τη νίκη απέναντι στη Ζάλγκιρις με 95-82, ανεβαίνοντας στο 7-2 και αφήνοντας τους Λιθουανούς χωρίς νίκη (0-9).

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Παρότι για περίπου 35’ η Ζάλγκιρις ήταν ανταγωνιστική, στο τέλος η Ρεάλ βρήκε τα πατήματά της και ξέφυγε, φτάνοντας εύκολα στη νίκη με 95-82

Πλέον η Ρεάλ βρίσκεται στο 7-2, με την Ζάλγκιρις να παραμένει χωρίς νίκη μετά από 9 αγωνιστικές (0-9).

Ο Γιαμπουσέλε με 15 πόντους ήταν ο κορυφαίος, ενώ οι Γιουλ (13π.), Ερτέλ (12π.), Πουαριέ (12π.), Ρούντι (10π.), Ταβάρες (10π.) και Χάνγκα (10π.) ήταν επίσης διψήφιοι. Σε αυτούς προσθέστε και τον Τρίσταν Βούκτσεβιτς που με τους 7 πόντους του ισοφάρισε το ρεκόρ που είχε από τα περσινά πλέι οφς κόντρα στην Εφές.

Από την άλλη ο Κάβανο είχε 14 και ο Λεκαβίτσιους 12.

Το ματς:

Η Ρεάλ ξεκίνησε δυναμικά και πήρε τα ηνία από την αρχή, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 20-11. Στη συνέχεια μάλιστα συνέχισε στο ίδιο τέμπο, κάνοντας στο σκορ 47-34 στο 16’, όμως η συνέχεια δεν ήταν ίδια.

Η Ζάλγκιρις με ένα επιμέρους 4-9 μείωσε στο 51-45 στο ημίχρονο, ενώ έμεινε κοντά σε όλη την Τρίτη περίοδο, που έκλεισε στο 75-70.

Ο Κάβανο αποσύρθηκε, έχοντας χρεωθεί με φάουλ και η Ρεάλ, παίρνοντας συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, ανέβασε την διαφορά (88-77, 35’), καθαρίζοντας έτσι την αναμέτρηση. Τελικό σκορ 95-82 και νίκη για την Ρεάλ.

Δεκάλεπτα: 20-11, 51-45, 75-70, 95-82.

Παίκτης κλειδί:

Ο Βενσάντ Πουαριέ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, καθώς με 12 πόντους (3/3 δίποντα, 6/6 βολές), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 23 βαθμούς στην αξιολόγηση. Παράλληλα στο τέλος έκανε ζημιά με τα επιθετικά ριμπάουντ του, συμβάλλοντας στο ξέσπασμα της Ρεάλ.

Πού κρίθηκε:

Η υπεροπλία της Ρεάλ ήταν αυτή που έκανε την διαφορά, καθώς η Βασίλισσα είχε 7(!) διψήφιους.

Ρεάλ (Λάσο): Κοζέρ 4 (1/5 σουτ), Ερτέλ 12 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Φερνάντεθ 10 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Αμπάλδε 2, Χάνγκα 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βούκτσεβιτς 7, Πουαριέ 12 (3/3 δίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Ταβάρες 10 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιουλ 13 (3/9 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 15 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τέιλορ.

Ζάλγκιρις (Ζντοβτς): Ουέμπστερ 8 (2), Μπλάζεβιτς 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές), Λεκαβίτσιους 12 (10 ασίστ), Καλνιέτις 2 (1/5 σουτ, 5 ασίστ), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 6 (2), Ντράγκιτς 6 (2), Στρέλνιεκς 7 (1), Κάβανο 14 (3), Γκιφάι 12 (2), Ουλανόβας 5 (1).