Ούνικς: Σκόρπισε την πρωτοπόρο Μιλάνο και… τρόμο στους υπόλοιπους! (videos)

2021-11-17T19:38:04+00:00 2021-11-17T20:57:07+00:00.

17/Nov/21 19:38

Η Ούνικς Καζάν έκανε ότι ήθελε στο σπίτι της την πρωτοπόρο της Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο του Ντίνοτ Μήτογλου και τη “διέλυσε” με 97-71 ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 5-5.

Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά έκανε ότι ήθελε στο παρκέ τη Μιλάνο του Έτορε Μεσίνα και τη συνέτριψε με 97-71 παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ούνικς Καζάν έχει ρεκόρ 5-5 και παραμένει κοντά στη πρώτη οκτάδα, ενώ η Μιλάνο γνώρισε τη δεύτερη φετινή της ήττα μετά από αυτή στο Μόναχο από τη Μπάγερν και έχει 8 νίκες σε 10 ματς.

“Πάγωσε” στο πρώτο μέρος την Μιλάνο η Ούνικς

Καλύτερα ξεκίνησε η ιταλική ομάδα και προηγήθηκε με 11-6 στο 5ο λεπτό, όμως η Ούνικς με επιμέρους σκορ 13-6 έκλεισε τη πρώτη περίοδο προηγούμενη με 19-17.

Οι Ρώσοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ και με νέο επιμέρους σκορ 17-5 και 6/13 τρίποντα προηγήθηκαν με 36-22 (στο 15′) δείχνοντας πως μπορούν να κάνουν τη ζημιά στη Μιλάνο. Η διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα (41-28 στο 18′) με τους Ιταλούς να αντιμετωπίζουν πρόβλημα και στις δύο πλευρές, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-33.

“Πάρτι” στο δεύτερο μέρος για τους Ρώσους

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Καζάν ξεκίνησε με τους Κάνααν, Μπράουν και Μέιο να κάνουν ότι θέλουν την άμυνα της Μιλάνο και να “εκτοξεύουν” το προβάδισμα της Ούνικς σε +17 (59-42 στο 25′). Οι Ιταλοί δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και στο τέλος της τρίτης περιόδου βρέθηκαν στο -22 (71-49).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ρώσοι έκαναν και ένα μικρό σερί 5-0 και προηγήθηκαν με 76-49 (στο 32′) ουσιαστικά “κλειδώνοντας” την υπόθεση νίκη. Στο 36ο λεπτό η Μιλάνο είχε “διαλυθεί” τελειώσεις με τη διαφορά στους 31 (91-60) και στο τέλος η Ούνικς πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 97-71.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου με επιμέρους σκορ η Ούνικς 27-16 προηγήθηκε με +22 (71-49) στο 30′ και καθάρισε το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κάνααν ήταν τρομερός με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Μπράουν με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μέιο με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 44-33, 71-49, 97-71