Απολαυστική Μακάμπι, ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Ουίλμπεκιν, επτά νίκες για “Σφαιρό”! (videos)

2021-11-17T21:57:29+00:00 2021-11-17T23:21:08+00:00.

17/Nov/21 21:57

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κέρδισε και την Μονακό εντός έδρας με 95-84 έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Σκότι Ουίλμπεκιν και έρχεται στο ΣΕΦ για τη μεγάλη μάχη με τον Ολυμπιακό (19/11).

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε τη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκα η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου η οποία έχοντας σε τρομερή βραδιά καριέρας τον ηγέτη της Σκότι Ουίλμπεκιν “καθάρισε” την Μονακό με 95-84 και πλέον έρχεται με εξαιρετική ψυχολογία στο Φάληρο για το μεγάλο ματς με τον Ολυμπιακό.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μακάμπι Τελ Αβίβ έχει ρεκόρ 7-4 και εδραιώνεται στη πρώτη τετράδα, ενώ η Μονακό με ρεκόρ 5-5 παραμένει γερά μέσα στη μάχη για την οκτάδα.

Ντέρμπι από νωρίς στο Τελ Αβίβ

Πολύ καλύτερη επιθετικά ήταν στη πρώτη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και κατάφερε να προηγηθεί με 26-19 δείχνοντας από νωρίς τη δυναμική της στο παρκέ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γάλλοι παρουσίασαν καλύτερο πρόσωπο και μείωσαν σε 33-30 (στο 15′), αλλά η Μακάμπι συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα της με 39-33 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μονακό να προηγείται με buzzer beater τρίποντο του Μπέικον με 44-41 και συνολικό επιμέρους σκορ 11-2.

Το καθάρισε στο τέλος με άμυνα και Ουίλμπεκιν

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Μονακό να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ, αλλά την Μακάμπι να βελτιώνεται αμυντικά και να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 53-49 (στο 25′) και τον Ουίλμπεκιν να έχει 18 πόντους. Ο Τζέιμς με 4 σερί πόντους μείωσε σε 59-58 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 62-61.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε με την ομάδα όμως του Γιάννη Σφαιρόπουλου να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα με 73-69 (στο 33′) χάρη σε 2/2 τρίποντα από Έβανς και Νάναλι. Στο 37ο λεπτό ο Ζίζιτς με 1/2 βολές έκανε το σκορ 80-74 και έχρισε φαβορί την Μακάμπι για τη νίκη. Ο Ουίλμπεκιν με τρίποντο έκανε το σκορ 87-79 φτάνοντας τους 32 πόντους και στο τέλος η Μακάμπι πήρε τη νίκη με 95-84.

Που κρίθηκε: Στην επίθεση της Μακάμπι στη τέταρτη περίοδο όπου σκόραρε 33 πόντους και συνολικά 95 με 20/38 δίποντα και 11/23 τρίποντα κάνοντας ότι ήθελε την άμυνα της Μονακό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν τρομερός και έκανε ρεκόρ καριέρας με 37 πόντους, ενώ ακόμα είχε 8 ασίστ, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 37 βαθμούς στο PIR!

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 41-44, 62-61, 95-84

Στο Hall Of Fame της Μακάμπι Τελ Αβίβ μπήκε ο Όντεντ Κάτας ο οποίος βρέθηκε στο γήπεδο σήμερα (17/11) και αποθεώθηκε από το κόσμο κατά τη τιμητική διάκριση του.