Παναθηναϊκός: To άξιζε, αυτοκτόνησε και ΞΑΝΑ χαμένος! (videos)

2021-11-18T22:26:08+00:00 2021-11-19T04:38:54+00:00.

18/Nov/21 22:26

Ioannis Papapetrou #10 (Panathinaikos Athen), FC Bayern Basketball vs. Panathinaikos Athen, Euroleague, 18.11.2021

Ο Παναθηναϊκός έχασε ΔΙΚΟ του ματς, με τους πράσινους να αδυνατούν να κρατήσουν τις διψήφιες διαφορές που δημιούργησαν και τελικά να γνωρίζουν ακόμα μια ήττα, με τη Μπάγερν να παίρνει τη νίκη (81-78).

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός έφτασε ακόμα και στο +10 πολλές φορές μέσα στο ματς, όμως στο τέλος κατέρρευσε, με τη Μπάγερν να παίρνει τη νίκη μετά από θρίλερ με 81-78.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 2-9, γνωρίζοντας ακόμα μια ήττα σε αυτή τη διαβολοβδομάδα, ενώ η Μπάγερν ανέβηκε στο 5-6.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει το ματς και με την άμυνα ζώνης έβαλε δύσκολα στους Βαυαρούς, όμως στο τέλος, παρότι βρέθηκε μπροστά με 61-70 στο 33′, είδε τη Μπάγερν να αντιδρά, να παίρνει το προβάδισμα με ένα τεράστιο τρίποντο του (κακού μέχρι εκείνο του σημείου) Λούτσιτς, ενώ στο τέλος ο Ρούμπιτ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή και σφράγισε τη νίκη για τη Μπάγερν.

Κομβική για την εξέλιξη του αγώνα ήταν η φάση στα 2:06 για το τέλος, όταν η μπάλα βρίσκει στα χέρια του Χάντερ και βγαίνει έξω, όμως οι διαιτητές δίνουν τη μπάλα στη Μπάγερν. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός δεν είχε δικαίωμα για challenge, καθώς αυτό μπορεί να γίνει μόνο στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Χάντερ σκόραρε (74-76) και η συνέχεια γνωστή.

Χίλιαρντ με 20 και ο Τόμας με 15 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ 12 πρόσθεσε ο Ρούμπιτ.

Για τον Παναθηναϊκό ο Παπαπέτρου είχε 17 και ο Μέικον 12 με 6 ασίστ, όμως ο Αμερικανός έχασε ένα σημαντικό σουτ στο τέλος που θα μπορούσε να βάλει ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό.

Χίλιαρντ – Παναθηναϊκός σημειώσατε… Χ

Ο Χίλιαρντ ξεκίνησε δαιμονισμένος και η Μπάγερν πήρε τον έλεγχο, έχοντας τον Αμερικανό ως αιχμή του δόρατος. Οι Βαυαροί έφτασαν γρήγορα στο +6 (16-10, 6’), όμως στη συνέχεια η ελληνική ομάδα έδειξε παλμό και με τους Μποχωρίδη και Παπαπέτρου να βρίσκουν σκορ, έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας φέρει το παιχνίδι στην ισορροπία, 22-22.

Η άμυνα ζώνης άλλαξε το μομέντουμ

Ο Κασελάκης ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες και ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα, φτάνοντας στο +3 μετά από κάρφωμα του Σαντ-Ρος (28-31, 13’) και στο +5 λίγο μετά. Με όπλο την άμυνα ζώνης, πάνω στην οποία η Μπάγερν δεν είχε λύσεις και τον Παπαπέτρου, οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και βρέθηκαν στο +6 (32-38, 16’) λίγο μετά, όντας κυρίαρχοι πάνω στο παρκέ. Ο Μέικον βρήκε και εκείνος σκορ για το 36-44 (19’), με το ημίχρονο να βρίσκει εν τέλει τον Παναθηναϊκό στο +7 (37-44).

Ο Ομπστ έβαλε στο ματς τους Βαυαρούς!

Η ζώνη του Παναθηναϊκού συνέχισε να ζορίζει τη Μπάγερν, με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στους 10 (39-49, 21’) μετά από τρίποντο του Παπαπέτρου. Οι παίκτες του Πρίφτη συνέχισαν να κυριαρχούν (47-57, 25’), όμως η Μπάγερν άρχισε σταδιακά να βρίσκει λύσεις πάνω στην ζώνη και μείωσε (56-60, 28’). Ο Ομπστ βρήκε σκορ από μακριά και μείωσε στον πόντο (59-60, 29’) και κάπως έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό μόλις στο +1 (59-60).

Ο ΑΦΑΝΤΟΣ Λούτσιτς έδωσε ΖΩΗ (και νίκη) στη Μπάγερν

Ο Ντεσόν Τόμας έβαλε για πρώτη φορά μετά από ώρα μπροστά τη Μπάγερν (61-60, 31’), όμως οι συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις των γηπεδούχων έφεραν ξανά σε ρόλο οδηγού τον Παναθηναϊκό (61-67, 33). Ο Νέντοβιτς βρήκε το χέρι του και το 10-0 των φιλοξενούμενων και το σκορ έγινε 61-70 (34’), όμως ο Λούτσιτς και ο Χίλιαρντ βρήκαν λύσεις, φέρνοντας το ματς στο τρίποντο (69-72, 37’). Η Μπάγερν μείωσε και στο καλάθι (72-74 & 74-76), μένοτνας εκεί μέχρι το 39’. Όταν και ΜΙΛΗΣΕ ο Λούτσιτς μετά από ένα ζευγάρι αστοχων βολών του Οκάρο Ουατι. Ο Σέρβος σμολ φόργουορντ δε άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία και με ένα τεράστιο τρίποντο στο πρόσωπο του Μέικον έβαλε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο μπροστά τη Μπάγερν (77-76), με 29”να υπολείπονται για την ολοκλήρωση του ντέρμπι στο Μόναχο. Ο Μέικον δεν μπόρεσε να απαντήσει – και να πάρει την ρεβάνς – με το τρίποντο που επιχείρησε από τη πλευρά του και ο Ρούμπιτ έκανε το 79-76 με 2/2 βολές στα 10”. Ο Νέντοβις μείωσε (79-78, 7,9”), όμως ο Ρούμπιτ ήταν και πάλι ψύχραιμος από την γραμμή (81-78 στα 6,3”). Ο Νέντοβιτς δεν βρήκε ούτε στεφάνι στο σουτ για την ισοφάριση και το τέλος του αγώνα βρήκε τους Βαυαρούς νικητές με 81-78.

Δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78.

Παίκτης κλειδί:

Ο Λούτσιτς είχε μηδέν πόντους στο ματς, όμως στο τέλος δήλωσε ΠΑΡΩΝ με δύο τεράστια τρίποντα, τα οποία ήταν και το μοναδικό σκορ που έδωσε στο ματς μεν, αλλά συνάμα υπερπολύτιμα για την εξέλιξη του αγώνα.

Πού κρίθηκε:

Το τρίποντο του Λούτσιτς και οι 4/4 βολές του Ρούμπιτ στο τέλος ήταν κομβικά για τη Μπάγερν, ενώ από την άλλη πολύ σημαντικό ήταν το χαμένο τρίποντο του Μέικον και οι 0/2 βολές του Ουάιτ στο τελευταίο λεπτό. Ωστόσο, οι πράσινοι διαμαρτύρονται – κι έχουν όλο το δίκιο με το μέρος – για μια κατοχή 2’06” πριν το φινάλε, όταν η μπάλα μετά από ντιφλέξιον του Παπαγιάννη κατέληξε εκτός παρκέ, με τον Οθέλο Χάντερ να είναι αυτός που την άγγιξε τελευταίος (σ.σ. όπως πεντακάθαρα έδειξε το ριπλέι της φάσης), καθώς ο σέντερ της Μπαγερν αιφνιδιάστηκε από την παρέμβαση του παίκτη των πρασίνων που προηγήθηκε. Η ομάδ του Πρίφτη δεν είχε δικαίωμα για τσάλεντζ, η κατοχή μετατράπηκε σε καλάθι για τους γηπεδούχους που μείωσαν στους δύο πόντους (74-76).

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Ουάιλερ-Μπαμπ 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμας 15 (6/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ουόλντεν 8 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάντερ 7 (2/5 δίποντα, 3/4 βολές), Γιάραμαζ, Λούτσιτς 6 (2/7 τρίποντα), Ομπστ 6 (2), Τζέντοβιτς, Ρούμπιτ 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χίλιαρντ 20 (3/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές)

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 3, Μέικον 12 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 7 (3/6 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 17 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κασελάκης 5 (1), Ουάιτ 9 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Νέντοβιτς 7 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 7 (4 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 8 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές)

Πρίφτης: “Αξίζαμε τη νίκη”

Τρινκιέρι: “Για μεγάλο διάστημα ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος “

Δεν έβαζε σχεδόν τίποτα πριν, τα έβαλε σχεδόν όλα με τον Παναθηναϊκό ο Χίλιαρντ (video)

Οκάρο Ουάιτ: ΑΧΑΣΤΟΣ στις βολές μέχρι τις κρίσιμες στο Μόναχο!

Παπαπέτρου: Αρχηγική εμφάνιση στο Μόναχο, αλλά… (video)

Έβανς: “Να συνεχίσουμε να παλεύουμε – Χρειαζόμασταν αυτή τη νίκη”