“Εξαφάνισε” τη Μονακό και… αρχίζει να θυμίζει Εφές (videos)

2021-11-19T19:52:37+00:00 2021-11-19T23:14:26+00:00.

19/Nov/21 19:52

Η Εφές ”εξαφάνισε” την Μονακό στο τέλος και πήρε μία ακόμα νίκη, την τρίτη συνεχόμενη μετά το 98-77.

Ανεβάζει στροφές η Εφές!

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν ακόμα μία νίκη, την τρίτη συνεχόμενη και πέμπτη συνολικά, μετά το 98-77 κόντρα στη Μονακό, για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Γάλλοι, που αγωνίστηκαν στο τέλος δίχως τον Τζέιμς, επέστρεψαν δύο φορές στο ματς, αλλά μετά το 35′ (81-75) δέχθηκαν ένα 15-0, για να φτάσουν στο 5-6.

Ο Μπουμπουά συνέχισε ”καυτός” μετά τον Ολυμπιακό, ενώ είχε πολλές βοήθειες από Πλάις-Λάρκιν-Μοερμάν, δεν ήταν αρκετός ο τρομερός Μοτεγιούνας των 21 πόντων και ο Λι των 18 για τους ηττημένους.

Για την 12η αγωνιστική, οι δύο ομάδες έχουν εγχώρια ντέρμπι, με την Εφές να φιλοξενείται από την Φενέρ (25/11, 19:45), ενώ η Μονακό υποδέχεται την Βιλερμπάν (26/11, 21:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Εφές βγήκε καλύτερη στο παρκέ και προηγήθηκε με 20-9 με τον Πλάις να έχει 5/5 σουτ, αλλά η Μονακό εκμηδένισε σχεδόν την διαφορά, για το 24-20 της περιόδου.

Ο Μπομπουά μέτρησε 15 πόντους (6/9 σουτ) και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι… εξαφανίστηκαν, με τους φιλοξενούμενους να μένουν να απλοί θεατές για το 58-38 και το 58-40 του ημιχρόνου.

Η Μονακό απάντησε με 2-14 (60-54) με Μοτεγιούνας-Λι, αλλά η Εφές βρήκε εκ νέου τον τρόπο να ξεφύγει, για το 73-58, πριν κλείσει η περίοδος στο 73-61.

Ο Τζέιμς μείωσε σε 73-67, πιριν κάνει το ίδιο ο Μοτεγιούνας, για το 81-75. Το ματς τελείωσε ουσιαστικά με το 15-0 που ακολούθησε για τους Τούρκους (96-75), για το τελικό 98-77.

Πού κρίθηκε: Η Μονακό μείωσε σε 81-75, αλλά η Εφές ”απάντησε” με 15-0 (96-75).

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπομπουά είχε 17 πόντους (7/12 σουτ) και 7 ασίστ, ενώ αό 14 είχαν Λάρκιν-Μοερμάν, 12 ο Πλάις και και 10 ο Πετρούσεφ.

Ο Μοτεγιούνας είχε 21 πόντους και ο Λι 18 για την Μονακό, με τον Τζέιμς να μένει στους 4 (2/6 σουτ) με 4 ριμπάουντ-4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 58-40, 73-61, 98-77

Εφές: Λάρκιν 14, Μπομπουά 17, Σίνγκλετον 7, Μπαλμπάι, Μπράιαντ 6, Μοερμάν 14, Τουντσέρ, Πλάις 12, Μίτσιτς 6, Πετρούσεφ 10, Ντάνστον 4, Σίμον 8

Μονακό: Λι 18, Μπέικον 12, Τόμας, Ντιαλό 8, Μότουμ 5, Μοτεγιούνας 21, Φαγιέ 4, Γκρέι, Άντζουσιτς, Χολ 5, Τζέιμς 4