Κυριαρχικός Ολυμπιακός εφάρμοσε το νόμο του ΣΕΦ και στη Μακάμπι! (videos)

2021-11-19T21:44:38+00:00 2021-11-19T23:17:18+00:00.

19/Nov/21 21:44

vezenkov

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας τη καλύτερη φετινή του εμφάνιση επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα με εμφατικό τρόπο “συντρίβοντας” στο απόρθητο ΣΕΦ (7/7) την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 90-73.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά τις ήττες σε Αγία Πετρούπολη και Κωνσταντινούπολη από Ζενίτ και Εφές ήθελε να αντιδράσει και να παρουσιάσει ξανά το καλό της πρόσωπο και τα κατάφερε κερδίζοντας με πολύ όμορφο μπάσκετ και πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ, Φαλ Σλούκα και Ντόρσεϊ την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 90-73.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Οι “ερυθρόλευκοι” πραγματοποίησαν ένα ιστορικό πρώτο δεκάλεπτο στη διοργάνωση και με το 35-8 του 10′ δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, πήραν το πολύτιμο αποτέλεσμα, είδαν τον Κουίνσι Έισι για πρώτη φορά να αγωνίζεται και κοιτούν το ντέρμπι της Stoiximan Basket League με τον Παναθηναϊκό (22/11, 19:30) στο ΣΕΦ.

Πλέον Ολυμπιακός και Μακάμπι Τελ Αβίβ ισοβαθμούν στην 5η θέση της κατάταξης της Ευρωλίγκα με ρεκόρ 7-4 και βρίσκονται μία νίκη πίσω από Μιλάνο – Ζενίτ που έχουν 8 νίκες και 3 ήττες.

Σαρωτικός στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός μπήκε με εξαιρετικό τρόπο στο ξεκίνημα παίζοντας πολύ καλή άμυνα και προηγήθηκε με 9-2 (στο 3′) και τον Βεζένκοφ να έχει ήδη 5 πόντους. Μπορεί ο Ζίζιτς να είχε και τους 6 πόντους της Μακάμπι, όμως Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ “εκτόξευσαν” τη διαφορά στους 15 (21-6 στο 5′) έχοντας μαζί 17 πόντους!

Ο Παπανικολάου πήρε σειρά και έκανε το σκορ 24-6 με 5 δικούς του πόντους (στο 7′) με την Μακάμπι να έχει 3 λάθη και 3/9 σουτ. Ο Σλούκας με το που μπήκε έκανε τα τρίποντα του Ολυμπιακού 5/6 και το σκορ 31-8 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 35-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει και με επιμέρους σκορ 10-1 και με 9 επιθετικά ριμπάουντ μείωσε σε 36-18 (στο 14′). Με τους Φαλ – Βεζένκοφ να επιστρέφουν στο παρκέ ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του και την επίδοση στο αμυντικό ριμπάουντ και ανέβασε το προβάδισμα του ξανά στο +24 (45-21 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπροστά με 51-26 και να φαντάζει το ακλόνητο φαβορί.

Το “πάρτι” στο ΣΕΦ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να πιέζουν σε όλο το γήπεδο και τον Ολυμπιακό να αστοχεί με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 52-33 (στο 23′) με επιμέρους σκορ 7-1. Οι γηπεδούχοι με τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που έπαιρναν οι Φαλ – Παπανικολάου (7) κρατούσαν ένα σημαντικό προβάδισμα και ο Ντόρσεϊ με τρίποντο έκανε το σκορ 62-38 (στο 26′). Η διαφορά είχε παγιωθεί στους 24 (67-43 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 71-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ματς ήταν ουσιαστικά τυπική διαδικασία με τον Ολυμπιακό να προηγείται σταθερά με περισσότερου από 20 πόντους (76-53 στο 34′) και να μένει μόνο να φανεί η τελική διαφορά. Στο 37ο λεπτό η Μακάμπι ήταν πίσω στο σκορ με 85-61 και στο τέλος ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη σπουδαία και επιβλητική νίκη με 90-73.

Που κρίθηκε: Στη πρώτη περίοδο όπου ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και προηγήθηκε με 35-8 (!) διαφορά την οποία διαχειρίστηκε μέχρι το τέλος μην κινδυνεύοντας να χάσει το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντόρσεϊ έκανε τη διαφορά επιθετικά με 17 πόντους (4/6 τρίποντα), 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ επίσης σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Σλούκας με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Φαλ με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Βεζένκοφ με 15 πόντους, 6 ασίστ (ρεκόρ καριέρας) και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 35-8, 51-26, 71-45, 90-73.