Ζενίτ για φίλημα! Νίκησε και την Αρμάνι για το 5/5

2021-11-19T20:42:37+00:00 2021-11-19T23:13:19+00:00.

19/Nov/21 20:42

Η Ζενίτ πήρε τη νίκη κόντρα στην Αρμάνι με 74-70, και συνέχισαν την ανοδική τους πορεία στην Ευρωλίγκα, φτάνοντας τις 5(!) σερί νίκες.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Σε τρομερή κατάσταση είναι η Ζενίτ, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουά να παίρνει τη νίκη και κόντρα στην Αρμάνι (74-70), φτάνοντας έτσι τα 5 σερί νικηφόρα ματς, λίγο πριν την επίσκεψή τους στο ΟΑΚΑ για το ματς με τον Παναθηναϊκό.

Από την άλλη η Αρμάνι, η οποία βέβαια δεν είχε τον Ντίνο Μήτογλου, υπέστη δεύτερη ήττα σε αυτή τη διαβολοβδομάδα, υποχωρώντας στο 8-3, ρεκόρ που έχει και η Ζενίτ.

Ο Μίκι με 17 πόντους ήταν ο κορυφαίος, ενώ από 13 είχαν Λόιντ και Γκουντάιτις, με τον πρώτο να επίσης 7 ασίστ και τον δεύτερο 7 ριμπάουντ.

Για την Αρμάνι ο Σέρχι ήταν τρομερός, έχοντας 20 πόντους.

Το ματς:

Η Αρμάνι μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε τον έλεγχο με 4-12 (3’), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Ζενίτ βρήκε ξανά τα πατήματά της και ισορρόπησε την αναμέτρηση, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-19.

Οι Ιταλοί βρήκαν και πάλι τον τρόπο να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, χωρίς όμως να ξεφύγουν στο σκορ. Παρόλα αυτά ένα μικρό ξέσπασμα ήταν αρκετό για να τους στείλει στα αποδυτήρια με το +4 (35-39).

Η Ζενίτ μπήκε ψυχωμένη στο δεύτερο μισό και με όπλο την άμυνα επέστρεψε, φτάνοντας μάλιστα ακόμα και στο +7 (52-45, 26’). Η απάντηση για την Αρμανι ήρθε δια χειρός Σέρχι και κάπως έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε στην ισοπαλία (60-60).

Οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να πάρουν τον έλεγχο, με τον Μπάρον και τον Λόιντ να κάνουν σπουδαία δουλειά και να στέλνουν τους Ρώσους στο +5 (73-68, 37’). Στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε, με τη Ζενίτ να παίρνει εν τέλει τη νίκη με 74-70.

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 60-60, 74-70.

Παίκτης κλειδί:

Ο Λόιντ με 13 πόντους και 7 ασίστ ήταν κομβικός στο τέλος για τη Ζενίτ.

Πού κρίθηκε:

Η Αρμάνι τα περίμενε ουσιαστικά όλα από τον Σέρχι, με τους Ιταλούς να έχουν μόνο 10 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ζενίτ (Πασκουάλ): Λόιντ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Ζαχάροφ 2, Καράσεφ 9 (2), Μπαρόν 9 (1/4 τρίποντα), Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 1 (0/4 τρίποντα), Πόιθρες 2, Πονίτκα 4 (9 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 4, Μίκι 17 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 13 (5/6 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ).

Αρμάνι (Μεσίνα): Μέλι 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ (4 ασίστ), Ροντρίγκεθ 20 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ταρζούσκι 2, Ρίτσι 8 (2), Μπιλίγκα, Χολ 8 (2), Σιλντς 10, Χάινς 12 (5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Ντατόμε 2.