ΤΣΣΚΑ – Μπάγερν: Το πήρε ΜΟΝΟΣ του ο Κλάιμπερν! (videos)

2021-11-25T20:03:52+00:00 2021-11-25T21:16:30+00:00.

25/Nov/21 20:03

clyburn_cska

Με τον Ουίλ Κλάιμπερν να αποδεικνύει και πάλι πως αποτελεί σούπερσταρ του ευρωπαϊκού μπάσκετ και εκ των κορυφαίων της Ευρωλίγκα η ΤΣΣΚΑ πήρε το ντέρμπι της Μόσχας με 77-74 κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι θέλησε να επαναλάβει το περυσινό της κατόρθωμα στη Μόσχα, προηγήθηκε ακόμα και με +13, αλλά ο Ουίλ Κλάιμπερν είχε διαφορετική άποψη και “καθάρισε” τον αγώνα για την ΤΣΣΚΑ οδηγώντας την στη νίκη με 77-74.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έχει ρεκόρ 7-5 και βρίσκεται γερά μέσα στην οκτάδα, ενώ η Μπάγερν με 5 νίκες και 7 ήττες παραμένει λίγο πιο πίσω.

Απολαυστικό πρώτο μέρος για Χίλιαρντ και Μπάγερν!

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημα του με την Μπάγερν να προηγείται με 12-11 (στο 6′) και έχοντας 2/4 τρίποντα. Με τον Χίλιαρντ να φτάνει τους 8 πόντους και με τους Γερμανούς να έχει 4/7 τρίποντα το σκορ έγινε 18-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με την ΤΣΣΚΑ να έχει αμυντικά θέματα και να είναι πίσω με 24-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βαυαροί δεν πέτυχαν κανένα πόντο για 3′ λεπτά και η ΤΣΣΚΑ μείωσε με μικρό 5-0 σε 24-23. Ο Χίλιαρντ βρήκε εξαιρετικό ρυθμό και με 18 πόντους και 4/5 τρίποντα οδήγησε τη Μπάγερν σε επιμέρους σκορ 12-4 και το προβάδισμα της στο +7 (36-27 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ιτούδη να προβληματίζει και να είναι πίσω με 41-32.

Επέστρεψε από το -13 η ΤΣΣΚΑ και… ντέρμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Μόσχα ξεκίνησε με τη διαφορά να πηγαίνει για τη Μπάγερν στους 13 (45-32 στο 23′) και να δείχνει η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ικανή για ένα σπουδαίο διπλό. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντέδρασε γρήγορα με σερί 8-0 και μείωσε σε 45-40 (στο 24′) με τον Χάκετ να φτάνει τους 7 πόντους. Η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο με καλάθι και φάουλ του Βόιγκτμαν (49-48 στο 27′), ενώ ο Κουρμπάνοφ με τρίποντο έκανε το σκορ 53-51 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Μπάγερν μπροστά με 57-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Βαυαροί ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 7-2 και τρίποντο του Τόμας και προηγήθηκαν με +6 (64-58 στο 33′). Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη και πάλι προσπάθησαν για την ανατροπή και με επιμέρους σκορ 7-3 μείωσαν σε 67-65 στο 35ο λεπτό. 2:30 πριν το φινάλε ο Μπολόμποι με φόλοου ισοφάρισε σε 67-67 και όλα θα κρινόντουσαν στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Με το σκορ στο 69-67 για την Μπάγερν ο Χίλιαρντ έχασε καλάθι στον αιφνιδιασμό και η ΤΣΣΚΑ με τρίποντο του Κλάιμπερν 1:30 πέρασε μπροστά με 70-69! Ο Τόμας με 2/2 βολές και ο Χάντερ με κάρφωμα έκαναν το σκορ 73-70, όμως και πάλι ο Κλάιμπερν με τρίποντο ισοφάρισε σε 73-73 στα 53”.

Στα 36” ο Χίλιαρντ είχε 1/2 βολές (74-73) και ο Κλάιμπερν με νέο καλάθι έβαλε μπροστά την ΤΣΣΚΑ με 75-74 στα 25” και ο Λούτσιτς έχασε το σουτ νίκης για το τελικό 77-74.

Που κρίθηκε: Στις 1/2 βολές του Χίλιαρντ στα 36” με τις οποίες το σκορ έγινε 74-73 και στη συνέχεια ένα 4-0 δια χειρός Κλάιμπερν έφερε το τελικό 77-74.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κλάιμπερν ήταν καθοριστικός με 4/4 σουτ στα τελευταία 2′ λεπτά και συνολικά είχε 17 πόντους με 6/11, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 32-41, 56-57, 77-74.