Γιώργος Παπαγιάννης: Κυρίαρχος των αιθέρων σε βραδιά… καριέρας! (video)

2021-11-25T22:38:46+00:00 2021-11-25T23:01:35+00:00.

25/Nov/21 22:38

Μία από τις κορυφαίες του εμφανίσεις στην Ευρωλίγκα πραγματοποίησε ο Γιώργος Παπαγιάννης στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού με την Ζενίτ στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός μετά από ένα μήνα και πέντε σερί ήττες επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα και κέρδισε στο ΟΑΚΑ με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Παπαγιάννη και Νέντοβιτς την Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ με 70-64.

Ο διεθνής Έλληνας σέντερ έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο για το “τριφύλλι” του Δημήτρη Πρίφτη και έπαιξε καθοριστικό ρόλο, ώστε να έρθει η μεγάλη νίκη.

Ο Παπαγιάννης ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στους πόντους στην Ευρωλίγκα με 18 (8/9 δίποντα, 2/6 βολές), μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκανε season high σε μπλοκ με 4, μοίρασε 1 ασίστ και πέτυχε τη καλύτερη του επίδοση ever σε PIR με 31 βαθμούς βάζοντας υποψηφιότητα και για MVP της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα!

Μετά το παιχνίδι ο Γιώργος Παπαγιάννης δήλωσε:

“Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό για εμένα, όμως στο δεύτερο οι συμπαίκτες μου με επανέφεραν στο ματς. Προσπάθησα κυρίως να εστιάσω στα ριμπάουντ και τελικά πήραμε μια μεγάλη νίκη.”