ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟΣ Ολυμπιακός ισοπέδωσε την Μιλάνο βομβαρδίζοντας από παντού!!! (videos)

2021-11-26T22:22:30+00:00 2021-11-26T22:22:30+00:00.

26/Nov/21 22:22

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το πρώτο φετινό του διπλό στην Ευρωλίγκα “σπάζοντας” το αήττητο της Μιλάνο με 93-72 και την έπιασε στη βαθμολογία σε μία βραδιά με ιστορικό ρεκόρ στα τρίποντα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Τη καλύτερη του φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα στην Ευρωλίγκα και κατάφερε να κερδίσει πολύ εύκολα την Μιλάνο με 93-72 στο “Forum” έχοντας πάρα πολλούς πρωταγωνιστές και ρεκόρ στα τρίποντα με 18/32 “διαλύοντας” την άμυνα των Ιταλών.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην τρίτη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 8-4 μαζί με την Ζενίτ, ενώ ο Ολυμπιακός έχει και ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα με το +21 σε περίπτωση ισοβαθμίας και παράλληλα πήρε και το πρώτο του διπλό στη νΕυρωλίγκα μετά από 5 ματς.

Απίθανο ρεσιτάλ Ολυμπιακού και… +15 στο ημίχρονο!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την αναμέτρηση στο Μιλάνο ευστοχώντας σε 4/4 τρίποντα (2/2 ο Ντόρσεϊ) και προηγήθηκε με 15-4 (στο 4′) παρουσιάζοντας ένα πολύ ελπιδοφόρο πρόσωπο και στις δύο πλευρές. Ο Ντόρσεϊ με 3/3 τρίποντα και ο Ουόκαπ με λέι απ έβαλαν μπροστά τους Πειραιώτες με +14 (22-8 στο 6′) οι οποίοι είχαν 5 ασίστ και 0 λάθη. Ο Ολυμπιακός έκανε το σκορ 30-18 με 7/8 τρίποντα (!) δια χειρός Παπανικολάου, αλλά η πρώτη περίοδος έκλεισε με 7-0 σερί των Ιταλών και 30-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ιταλική ομάδα ισοφάρισε σε 33-33 (στο 12′), όμως με τους Λαρεντζάκη, Σλούκα και Μάρτιν (6 πόντους) να κάνουν τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση ο Ολυμπιακός έκανε σερί 12-0 και ανέβασε ξανά το προβάδισμα του στο +12 (45-33 στο 16′).

Ο Πρίντεζης με 5 προσωπικούς πόντους έκανε το σκορ 52-39 (στο 18′) με τα τρίποντα της ομάδας του Μπαρτζώκα να φτάνουν τα 10/14 (!) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα να πετυχαίνει 60 πόντους (!) και να είναι μπροστά με 60-45 έχοντας 12/16 τρίποντα, 7/13 δίποντα, 8/9 βολές, 14 ασίστ και 4 λάθη!

Το “καθάρισε” με την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μιλάνο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει μία πολύ σκληρή άμυνα και να μένει άποντος 4′ λεπτά και κάνοντας 4 γρήγορα λάθη με τους Ιταλούς να μειώνουν σε 60-50 (στο 24′). Ο Παπανικολάου με τρίποντο, ασίστ και κλέψιμο και ο ΜακΚίσικ με πολύπλευρη προσφορά έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 17 (70-53 στο 28′) και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκλεισε τη τρίτη περίοδο με 72-57 έχοντας δεχθεί 12 πόντους σε δέκα λεπτά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δέχθηκε 1 πόντο σε 4′ λεπτά και ανέβασε το προβάδισμα του στο +19 (77-58 στο 34′) και έδειχνε να είναι πολύ κοντά σε μία τεράστια νίκη. Ο ρυθμός στο παιχνίδι είχε πέσει, με την Μιλάνο να μειώνει στο 36ο λεπτό σε 80-64 και την ελληνική ομάδα να διατηρεί ένα μεγάλο προβάδισμα ασφαλείας.

3′ λεπτά πριν το φινάλε ο Λαρεντζάκης με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το σκορ 85-67 και ουσιαστικά τέλειωσε το ματς με τον Ολυμπιακό στο φινάλε να πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη με 93-72.

Που κρίθηκε: Στα τρίποντα του Ολυμπιακού με 18/32 που αποτελούν ρεκόρ στη ιστορία του συλλόγου, αλλά και στην άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα στο δεύτερο ημίχρονο όπου δέχθηκε μόλις 27 πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λαρεντζάκης με 18 πόντους και 5/9 τρίποντα ήταν καθοριστικός, όπως και ο Ντόρσεϊ με 14 πόντους και 4 ασίστ και ο Βεζένκοφ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93.