H Φενέρ λύγισε τη Μονακό του ΤΡΟΜΕΡΟΥ Τζέιμς! (videos)

2021-12-02T20:45:21+00:00 2021-12-02T22:53:37+00:00.

02/Dec/21 20:45

Η Φενερμπαχτσέ επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα κερδίζοντας στη Κωνσταντινούπολη την Μονακό του τρομερού Μάικ Τζέιμς με 96-86 σε ένα πολύ ενδιαφέρον ματς με πολλές εναλλαγές.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς μπορεί για μεγάλο χρονικό διάστημα να δυσκολεύτηκε λόγω της μεγάλης βραδιάς του Μάικ Τζέιμς (31 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), όμως κατάφερε να πάρει μία πολύτιμη νίκη με 96-86 χάρη στην… εξάδα των Βέσελι, Γκούντουριτς, Χένρι, Πολονάρα, Ντε Κολό και Μπούκερ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Φενέρ έχει ρεκόρ 4-9 αλλά παραμένει μακριά από την οκτάδα και αναζητάει ένα νικηφόρο σερί, ενώ έδαφος έχασε και η Μονακό που πλέον μετράει 5 νίκες και 8 ήττες.

Ντέρμπι από νωρίς

Πολύ χαμηλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες άστοχες και την Μονακό να έχει μικρό προβάδισμα με 6-4 (στο 6′). Οι Γάλλοι με τον Τζέιμς να σκοράρει τους πρώτους του πόντους (4 με 2/2 δίποντα) διατήρησαν το προβάδισμα τους (13-11 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με την Φενέρ να είναι πίσω με 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ντε Κολό να έχει 6 πόντους οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 27-27 (στο 15′), αλλά και πάλι τον ρυθμό τον έλεγχε η Μονακό. Ο Χενρι με το πρώτο του τρίποντο έβαλε μπροστά την Φενέρ για πρώτη φορά με +5 (38-33 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με buzzer beater τρίποντο του Τζέιμς και τη Μονακό με 42-40.

Το “καθάρισε” στο τέλος η Φενέρ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Πόλη ξεκίνησε με την ομάδα του κόουτς Τζόρτζεβιτς να κάνει επιμέρους σκορ 11-3 και να προηγείται για πρώτη φορά με +10 (53-43 στο 24′) και να δείχνει πως είναι φαβορί για τη νίκη. Με τον Τζέιμς να έχει 19 πόντους (4/7 τρίποντα) και τον Ουτάρα 9 η Μονακό μείωσε σε 53-50 (στο 27′) με 7-0 σερί και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-63.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Φενέρ πέρασε μπροστά με 68-63 στο 33′, όμως ο Μάικ Τζέιμς με 5/10 τρίποντα (26 πόντους) μείωσε σε 68-66 και άλλαξε τη ψυχολογία του αγώνα. 4′ λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 12 (83-71) με επιμέρους σκορ 20-8 από το 30′ και είχαν το πάνω χέρι για τη νίκη.

Στο 38ο λεπτό η Μονακό μείωσε σε 83-79, αλλά ο Βέσελι κέρδισε αντιαθλητικό από τον Ντιαλό και οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 87-79 με τρίποντο του Γκούντουριτς και ουσιαστικά τέλειωσαν το ματς. Παρά τις προσπάθειες των Γάλλων η Φενέρ πήρε τη νίκη με 96-86.

Που κρίθηκε: Στο 30′ η Μονακό είχε ισοφαρίσει σε 63-63 αλλά με επιμέρους 20-8 η Φενέρ στο 36′ πέρασε μπροστά με 83-71 και “κλείδωσε” τη νίκη, αφού μέχρι το τέλος δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βέσελι ήταν καθοριστικός με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Γκούντουριτς με 18 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Χένρι με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-42, 63-63, 96-86.