Μπάγερν – Βιλερμπάν: Ρούμπιτ & Λούσιτς “καθάρισαν” τους Γάλλους! (videos)

2021-12-02T21:21:11+00:00 2021-12-02T22:53:44+00:00.

02/Dec/21 21:21

Η Μπάγερν Μονάχου έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μέρος κόντρα στην Βιλερμπάν και με πρωταγωνιστές τους Ρούμπιτ και Λούσιτς κέρδισε σχετικά εύκολα στο τέλος με 73-65.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι μόνο στη πρώτη περίοδο δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο και με “όπλα” την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και το δίδυμο των Ρούμπιτ – Λούσιτς στην επίθεση και στα ριμπάουντ (37 πόντους και 20 ριμπάουντ) “καθάρισε” την Βιλερμπάν και πήρε δίκαια τη νίκη με 73-65.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπάγερν Μονάχου έχει ρεκόρ 6-7 και παραμένει σε απόσταση βολής από την οκτάδα, ενώ η Βιλερμπάν με 7 νίκες και 6 ήττες κινδυνεύει πλέον να βρεθεί πιο κάτω από την όγδοη θέση.

Επέστρεψε από το -8 του 15′ η Μπάγερν

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η Βιλερμπάν και με 5 πόντους του Γκιστ προηγήθηκε με 9-2 (στο 4′). Οι Γερμανοί αντιμετώπιζαν επιθετικό πρόβλημα (4/10 σουτ) και το σκορ έγινε 14-8 (στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 20-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Οκόμπο με 7 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ διατηρούσε το προβάδισμα της Βιλερμπάν σε καλά επίπεδα (30-22 στο 15′), όμως οι παίκτες του Τρινκιέρι παρά τα 7 λάθη τους με πρωταγωνιστή τον Λούτσιτς (10 πόντους) ισοφάρισαν σε 32-32 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μπάγερν να κάνει την ανατροπή και να προηγείται με 39-38.

Ρούμπιτ, Λούσιτς, άμυνα και… νίκη η Μπάγερν

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με τον Λούτσιτς να έχει 16 πόντους, τον Ρούμπιτ double double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και την Μπάγερν με επιμέρους σκορ 19-8 να προηγείται πλέον με 58-46 (στο 26′) και να αποτελεί φαβορί για τη νίκη. Η τρίτη περίοδος έληξε με σερί 6-0 των Γάλλων και σκορ 58-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι άμυνες συνέχισαν να έχουν το πρώτο λόγο το ματς, αλλά η Μπάγερν κρατούσε έστω και δύσκολα το προβάδισμα με 62-59 (στο 33′). Στο 38ο λεπτό ο Τόμας με τον Ρούμπιτ με 3/3 δίποντα και ο Τζόουνς με ένα λάθος έφεραν την Μπάγερν στο +7 (70-63) και είχε το πρώτο λόγο για τη νίκη. Η διαφορά στο 1:30 πήγε και στους 10 (73-63) και στο τέλος η Μπάγερν πανηγύρισε τη νίκη με 73-65

Που κρίθηκε: Στο 33′ η Βιλερμπάν μείωσε σε 62-59 όμως η Μπάγερν με επιμέρους σκορ 9-4 σε 5′ λεπτά προηγήθηκε με 73-63 στο 38′ και καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρούμπιτ ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας), ενώ καθοριστική συμβολή είχε και ο Λούσιτς με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 39-38, 58-54, 73-65.